Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Má mít seriózní ISP veřejný ceník? od Petr Souček - Moje zkušenosti s tím, jak v průběhu asi...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 1. 2002 0:34

  Petr Souček (neregistrovaný)
  Moje zkušenosti s tím, jak v průběhu asi 5 let posiluji naši linku do Internetu (64-128-512-1024k) a vystřídal jsem zatím 4 ISP, jsou tedy naprosto odlišné od p. Kaplera. Zatím vždy jsem rozeslal řadu poptávek na ISP z NIXu, poměrně velmi přesně technicky specifikovaných, a nabídek mi přišlo minimum, a zcela nedostatečně zpracovaných. Třeba v době, kdy měl VOL na webu 512K linku za 53000, mi ji některé firmy bez ceníku nabízely až za 150000,- a nakonec jsem vždy uzavřel smlouvu za ceníkovou cenu - zpravidla ti, kdo cenu zveřejněnou neměli, nabízeli úplné nesmysly. Možná tu už dnes není pravda, já ale vycházím ze zkušenosti, že ISP bez ceníku nemá cenu oslovovat, protože to je naprostá ztráta času. Navíc dobře udělaný ceník je zpravidla podstatně informativnější než většina nabídek. Tam se obvykle taktně pomlčí, že za IP adresy se platí 500 měsíčně, za záložní DNS pro jednu doménu 100 Kč měsíčně, a dokonce i za záložní MX pro jednu doménu 3000 Kč měsíčně (!).
  Další věc je to, že pokud nevím, jaká je relace cen mezi službami, můžu těžko něco konkrétního poptávat. Dopředu nevím, jestli si pořídím 512K nebo 1M FR, LL, 2.4GHz, 3.5GHz, 26GHz nebo třeba měřenou linku 2M s nějakým limitem, jaký bude backup, rozhraní, queueing, třeba i ten CIR, jaké dostanu Cisco a k čemu ho můžu použít - takhle variantní nabídku mi nikdo neudělá, ceník ale takhle variantní zpravidla je. A od něho se pak můžu odpíchnout k dalším jednáním. Když si třeba dnes v ceníku BroadNetu přečtu cenu 45000 za 2 Mbps, tak je to cena, od které se můžu ve svých úvahách odrazit - a asi pak nebudu uvažovat o ničem slabším.
  Všelijaké QoS, proaktivní dohled, ISO a jánevímco jsou zpravidla naprosté marketingové žvásty, znamenající vyšší cenu a horší služby. V ne-ISO ISP potřebujet změnit queuing na routeru u ISP, a je to za 10 minut. ISO ISP stráví několik měsíců zpracováváním technologických postupů, a nakonec to stejně neudělá.
 • 4. 1. 2002 1:50

  Petr (neregistrovaný)
  Je to trochu OT, ale s temi ISO naprosto souhlasim. Jakmile vidim firmu ktera se chlubi ISO 9002 tak se nemohu udrzet smichy, protoze neni od veci vedet jak vypadaji vyrobni postupy v takovych firmach ;-)
 • 4. 1. 2002 10:21

  Tomáš Kapler (neregistrovaný)
  Jestli to chápu dobře, tak jste od těch firem nedostal nabídku řešení ale ceník (tak aspoň chápu větu "Tam se obvykle taktně pomlčí, že za IP adresy se platí 500 měsíčně, ..."
  Vysvětleme si rozdíl:
  Ceník - seznam komponent s cenami
  Nabídka řešení - dvě ceny - cena za pořízení (spolu se seznamem materiálu a služeb) a cena měsíčně (spolu se seznamem služeb) za vámi popsané řešení. Když tam něco nezapočítají, tak je to jejich pešek, protože to prostě za tu cenu musí udělat funkční.
  Ad - nevíte dopředu - ale to je přesně to o čem mluvím! Když budete mít deset ceníku v každém 5 různých rychlostí, 3 možné linky, 4 možné formy splácení - tak se zcvoknete a nevyberete stejně nic kloubného, když navíc musíte počítat s tím, že ceny v cenících (jak tu všichni přiznávají) stejně neodpovídají realitě a jsou dvakrát či třikrát nižší.
  Proto je podle mě nejlepší zavolat ISP a domluvit se s ním. Může něco navrhnout po telefonu a ptát se vás na vše možné a zkusit zjistit nejlepší řešení. A jestli chcete opravdu kvalitní řešení a investujete jeden den času, pak doporučuji pozvat si 8 providerů, hodinu na jednoho. Řeknete jim u toho úroveň vašich znalostí a dobrý ISP bude mluvit buď technicky nebo "polopaticky". Za těch 8 hodin si i ujasníte cože to vlastně chcete, každý vám něco doporučí, zjistíte, že třeba by se vám možná hodil i elektronický obchod, že třeba VPN do vaší pobočky by vám ušetřila spoustu peněz, stejně tak třeba unified messaging, nebo přechod telefonů k alternativnímu operátorovi. A postupně když si takhle načrtnete co všechno vlastně potřebujete a na co že všechno máte zhruba peníze (případně vám finanční definuje nějakou hranici) tak obvoláte ještě jednou ty nejperspektivnější, dáte jim už konkrétní dotaz co všechno minimálně musí být, co bude plusem, jaká je deadline pro cenu (pakliže chcete co nejvíce služeb v definované hranici).
  A ad cena u broadnetu za 45tisíc. Stejně tak se můžete odrazit i od jiné nabídky. Chápejte, že zatímco firma A dá na web cenu, kde si nechává 10% hranice, tak firma B má třeba rozsáhlejší působnost a tak má hranici 30%. A tak Nabídka na 60 tisíc může v konečném důsledku vyjít levněji než ta za 45.