Hlavní navigace

Názor k článku Marek Palatinus: Pád Mt. Gox je pro bitcoin dobrá zpráva od Ondřej Novák - Proč to vlastně pak letělo dolů? Co způsobilo,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 2. 2014 0:03

  Ondřej Novák

  Proč to vlastně pak letělo dolů? Co způsobilo, že najednou o tulipány nebyl takový zájem?

  Trh se nasytil. Najednou se pěstovalo víc cibulí, než byla poptávka. U Bitcoinu je situace odlišná. Tam sice roste množství lidí, kteří jej těží, ale tím rozhodně neurychlí "pěstování" bitcoinů Bitcoiny dál přibývají s každým blokem jednou za cca 10 minut svým pomalým tempem.

  A kde je ten nasycený trh? Říká se, že kdyby Amazon kompletně přešel na Bitcoin, tak na pokrytí jeho ročních objemů současná hodnota všech vytvořených coinů nestačí. To by hodnota bitcoinu musela být přes $50000, aby to zhruba tak odpovídalo.

  Trh zdaleka není nasycen. Teď se akorát blíží bod, kdy bude nasycen trh internetových směnáren, kdy vykrystalizují velci hráči. Vzniká spoustu dalších projektů. Už jenom jak jednoduše lze bitcoinem platit přímo vyzývá k jeho využívání. Třeba placení za obsah na internetu. Nebo na stránky, kam by se člověk bál postnout číslo kreditní karty. Nemáte vůbec představu, jaké všechny možnosti Bitcoin (nebo jiná cryptoměna) nabízí. Já v tom právě nevidím jen ten nástroj rychlého zbohatnutí. Naopak se spíš chci soustředit na byznys, který doposud neexistoval, ale po kterém určitě bude poptávka.

  Tohle není tulipánová horečka. Bylo vynalezeno něco nového. Něco, co od základu změní svět. Jako kdysi internet.

  A jestli se už tvůrci dávno napakovali... přeju jim to, zaslouží si to.