Hlavní navigace

Názor k článku Martin Troják (Jota): Nemůžeme prodávat e-knihy o moc levněji než tištěné od h4x0r - Musíme zaplatit autorská práva, překlady, redaktory, grafiky, dále...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 4. 2. 2013 14:30

  h4x0r

  Musíme zaplatit autorská práva, překlady, redaktory, grafiky, dále samotnou výrobu e-knihy a to vše stojí spoustu peněz. K tomu musíte připočíst provizi z prodeje našim partnerům, protože vybudování systémů pro prodej e-knih je finančně velmi nákladná záležitost.

  Možná jsem úplně blbej, ale "autorská práva, překlady, redaktory, grafika, a provize z prodeje našim partnerům" jsou v principu úplně stejné, jako u papírové knihy. Položka "samotná výroba e-knihy" vzhledem k tomu, že ve zdrojové formě to už existuje, sice nebude nulová, ale určitě výrazně nižší než náklady "přípravu pro výrobu papírové knihy". Potom tu máme náklady na papírové knihy, které u e-knih neexistují. Konkrétně:
  - samotné náklady na výtisk jedné knihy (v závislosti na kvalitě tisku a papíru to může být velice výrazná položka)
  - náklady na dopravu, a to jak z tiskárny do skladu, tak ze skladu do prodejen
  - náklady na skladování papírových knih
  - náklady, které má vydavatel se znovuodebráním neprodaných výtisků (záleží samozřejmě na smlouvě s partnerem)

  Někde jsem kdysi viděl vyčíslení nákladů typu "stojí-li kniha v obchodě 200Kč, stát dostane na DPH tolik a tolik, prodejce tolik a tolik, výroba stojí tolik a tolik atd.". Nevěřím, že všechny výše uvedené náklady na papírovou knihu jsou jen 30% z ceny knihy.