Hlavní navigace

Názor k článku Martin Troják (Jota): Nemůžeme prodávat e-knihy o moc levněji než tištěné od Jirka - Miluju, kolik je v ČR odborníků na vydávání...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 5. 2. 2013 11:45

  Jirka (neregistrovaný) ---.35.broadband6.iol.cz

  Miluju, kolik je v ČR odborníků na vydávání knih. Poukázal bych jen na některé rozpory, které se v diskusi objevují (a podotýkám, že jsem z branže, ale ne z Joty, kterou považuju za nepříliš kvalitní nakladatelství:

  a) jestliže nakladatelé tak okrádají autory, proč neustále stojí fronta spisovatelů před našimi dveřmi a dožaduje se vydání knih s logem nakladatelství, když by jim to každý student IT přece udělal za pivo a oni by pak měli 92 % zisku? Proč jediná kniha, která se původně proslavila na internetu (50 odstínů šedé), byla pak zpětně vydána v nakladatelství a
  teď se valí světem jako klasický bestseller?
  b) jestliže obhájci zrušení nakladatelství jako zbytečných tak moc bráníte autory, proč je sami chcete okrádat požadavkem na minimální cenu e-knih (autor bere procenta a například 15 % ze stovky je určitě více než 15 % z padesátikoruny)
  c) není pochyb o tom, že když teď Stephen King vydá novou knihu a někam ji elektronicky pověsí (bez nakladatele), že se z ní stane bestseller. Ale stal by se Stephenem Kingem, kdyby to tak dělal od začátku? Jen v ČR je několik tisíc registrovaných spisovatelů. Když dostanete chuť si přečíst e-knihu, jste ochotni projíždět internet a hledat na stovkách free-eshopů nějaké čtení?
  d) když se podíváte do žebříčků, většina vydaných knih u nás jsou překlady. A zahraniční autoři odmítají dát na vaše dobré rady a chtějí za svou práci dostávat peníze, a to nikoliv malé. Takže pokud chcete vydat překladovou knihu, zaplatíte autorská práva + poplatek z každého prodaného výtisku. Takže chcete vydávat pouze české autory, když se ti zahraniční nechtějí přizpůsobit vašim skvělým cenovým modelům?
  A jen pro zajímavost uvádím obchod Databook.cz, který funguje jako platforma pro self-publishing a jeho majitel zastával stejný názor na nakladatelství jako někteří diskutující zde (zrušit, pokud možno vypálit do základů). A nyní obvolává tatáž nakladatelství, jestli by nechtěli přes jeho obchod prodávat své předražené knihy, protože kupodivu těch knih za třicet čtyřicet korun, které si tam pověsili sami autoři bez redakce, korektur, reklamy, se prodává nesrovnatelně méně než knih, kterým byla věnována péče, které byly propagovány reklamou či recenzemi.