Hlavní navigace

Názor k článku Martin Troják (Jota): Nemůžeme prodávat e-knihy o moc levněji než tištěné od lojza - pár ebooků s poznámka jsem už četl, takže...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 6. 2. 2013 19:15

  lojza (neregistrovaný) 81.90.252.---

  pár ebooků s poznámka jsem už četl, takže to zcela evidentně jde. S obrázkama jste stejně odkázán na předem neznámá rozlišení a schopnosti jednotlivých čteček.
  Pokud jsou dobře připravené podklady (klidně i správně nastylovaný word), tak se při dobře nastaveném procesu, vhodných nástrojích a praxi dá kvalitní ebook včetně obsahu, toc apod do půlhodiny zvládnout.
  Pokud je vstupní soubor zprasený (nadpisy jako vytučněné písmo, odstránkování odřádkováním), tak to zabere trochu víc času, ale zpravidla to zabere do dvou hodin pro typický obsah a rozsah beletrie. Vlastní zkušenost z několika konverzí. Jenom musí člověk vědět co dělá a možná nemít zátěž ze sazby papírových knih. Dělat ebook je opravdu něco jiného než sazba na papír.
  Samozřejmě, pokud má nějaký "sažeč" třeba na palmknihách potřebu v ebooku vytučnit všechna písmena s nabodeníčky, tak mu to nejspíš ten týden zabere a pak to samozřejmě něco stojí. A nebo to je automatická strojová konverze, aniž by výsledek kdokoliv viděl a tím bych tedy náklady na sazbu ebooku určitě neobhajoval. Ale číst se to nedá, takže dodatečná domácí úprava nezbytná.
  Jinak pár knížek jsem si z wordu tisknul, teda na A5, A4 mám jen přepis na psacím stroji a ani v jednom případě jsem neměl pocit, že by mému čtenářskému zážitku neexistence profesionální sazby nějak ublížila.