Hlavní navigace

Názor k článku MasterCard chce v Česku nabídnout platby mobilem bez NFC od Jiri Hlavac - Nechci být zlým prorokem, ale to si pořídí...

 • 22. 6. 2012 12:17

  lahvon

  Nechci být zlým prorokem, ale to si pořídí tak maximálně nadšenec.

  Má to řešit nedostatek NFC telefonů mezi lidmi a nutnost nahradit platební terminály. A přitom to vyžaduje aby každý prodavač měl svůj tablet a nebo iPhone (či podobný smartphone)?
  Že ne. :-)

  Navíc pokud jde o terminály, v tom jsem optimista. Šíří se docela lavinovitě. Do dvou roků budou imho téměř všude.

  Naopak mne trochu mrzí tohle tříštění zdrojů.
  Dneska má člověk kartu. Je jedno, jestli je to Visa, MasterCard, nebo jiná. Je úplně jedno, která banka ji vystavila. A je docela jedno, od jaké banky má platební terminál obchodník. Je to univerzální a člověk zaplatí prakticky všude.

  Teď to vypadá, že jeden bude mít NFC mobil s kartou na SIM, jiný bude mít Google Wallet. Třetí bude mít tuhle opičárnu v aplikaci, další zas něco jiného.
  Něco si bude moci pořídit jen uživatel Google telefonu.
  Něco zas jen uživatel co má O2, další zas který má jen ČSOB.
  Kurnik to přeci musí být univerzální. Nezávislé na bance, nezávislé na operátorovi, nezávisle na karetní společnosti. A hlavně ideálně nezávislé na platformě v telefonu.

  Do té doby to budou jen hračky pro nadšence. Ale rozumně se to nerozšíří.

  Proč ČSOB spouští další uzavřenou věc, když je tu Mopet CZ, kterou spoluvlastní všichni 3 operátoři a velké banky (ČS, RB, GE, UniCredit). Jeden by doufal, že konečně vznikne univerzální jednotná platforma, ke které budou mít snahu zapojit se všichni.