Hlavní navigace

Názor k článku Medián Petra Koubského: Proč potřebujete anonymitu na síti i vy od Tomaskom - Trochu zapomínáte na zásadní věc související úzce se...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 2. 2014 22:45

  Tomaskom

  Trochu zapomínáte na zásadní věc související úzce se svobodou, a tou je soukromí. To je právě na internetu v posledních letech nejvíce podkopáváno. Anonymita může v některých případech sloužit jako náhražka soukromí (získané informace jsou často bezcenné bez dalšího kontextu nebo přiřazení ke konkrétní osobě).
  Dále, Internet není jen web. Je to především mezinárodní počítačová síť, ve které by se člověk neměl bát, že mu NSA nebo jiné státní agentury polezou do jeho zelí - třeba záměrným oslabením šifrování, vynucením backdoorů v softwaru nebo tajnými příkazy poskytovatelům služeb k odevzdání dat. Ať už jsou to emaily a jiné formy komunikace (IM, Skype, ...), sledování činnosti právě na webu, nebo třeba přímý průnik do zařízení k internetu připojených.
  Tyto příklady jsou rozhodně narušením svobody, vaše přirovnání s temnou uličkou je ale v podobných případech mimo. Nejde totiž ani tak o svobodu mého konání, ale o to, co okolí dělá mě.

  Anonymitu v kontextu internetu vnímám prostě jako metodu dosažení (nebo náhražku) soukromí a dalších svobod, ne jako snahu vymanit se z nějaké odpovědnosti. Samozřejmě, anonymita je zneužitelná, ale kdybychom zakázali vše co je, ocitneme se ve tvrdé totalitě. Slovy Benjamina Franklina (v poslední době hodně omílaná citace, ale to nesnižuje její důležitost):
  "Ti, kteří se vzdají základní svobody pro trochu dočasného bezpěčí, ztratí oboje."