Hlavní navigace

Názor k článku Medicína 2.0: Kdy dorazí digitální zdravotnictví s účastí pacienta i do Česka? od anonym - Dobrý den, jako jeden z autorů si dovolím reagovat....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 10. 2012 16:46

    bez přezdívky

    Dobrý den,
    jako jeden z autorů si dovolím reagovat. Nejen, že mám osobně v rodině specifické onemocnění u tří ze čtyř členů, ale mezi mými přáteli a studenty jsem poznal i pacienty, kteří vyžadují velmi specifický přístup. Někteří mají dobré, jiní špatné zkušenosti. Ale nedovolil bych si na základě nereprezentativního vzorku a osobní zkušenosti tvrdit, že lékaři nedělají svoji práci správně. Ano, chyby se najdou, ale k tomu existují pacientské organizace a případně lékařská komora. Pokud je Vaší premisou, že propojenost lékařů uškodí kvalitě poskytované péče, bude třeba dodat více argumentů, než jen osobní zkušenost. V mnoha prezentacích a v mnoha odborných studiích se ukázal opak Vašeho tvrzení.
    Nedomnívám se, že jsme specifický trh, jak se nás snaží někteří přesvědčit mimo zdravotnictví. IZIP neuspěl díky špatně nastavené komunikaci a minimální snaze prezentovat výsledky na mezinárodním poli, nedostal tak potřebnou zpětnou vazbu a utopil se v lokálních a často politických problémech. Co se týče propojení poskytovatelů zdravotní péče, existují studie, které ukazují nejen snížení nákladů, ale také zkvalitnění zdravotní péče pro pacienty. Domnívám se tak, že pro ČR by současné zahraniční výsledky měly být spíše inspirací a výzvou.