Hlavní navigace

Názor k článku Medicína 2.0: Kdy dorazí digitální zdravotnictví s účastí pacienta i do Česka? od anonym - Dobrý den, snížení duplicity může být pro pacienta velmi...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 10. 2012 16:59

  bez přezdívky

  Dobrý den,
  snížení duplicity může být pro pacienta velmi konkrétní - např. nebude se opakovat rentgen stejného místa v krátkém časovém horizontu u dvou či více lékařů, kteří v současné době nejsou v kontaktu. Sníží se tak zátěž pacientka i rizika s tímto vyšetřením spojená. Druhým příkladem může být biochemické vyšetření krve, jehož výsledky může využít více lékařů a není třeba vyšetření opakovat (samozřejmě pokud to má smysl a jedná se o parametry, které se změnily v čase, pak se vyšetření bude opakovat).
  V případě oslovení druhého lékaře, může být opakované vyšetření hrazeno pojišťovnou, pokud to lékař uzná za nutné. Máte tu ale i další možnost a vyšetření si zaplatit sám po dohodě s lékařem (např. pokud to nebude z indikace lékaře) a tak opravdu eliminovat pravděpodobnost chyby. Předpokládám, že při vážné chybě lékaře, kterou prokáže pacient placeným vyšetřením, existují opravné mechanismy. Detailní postup by bylo třeba probrat s právníkem na zdravotnické právo, kterým nejsem.
  Samotná medicína 2.0 nabízí mnoho užitečných nástrojů. Jak budou využity, implementovány či zneužity, záleží jen na lidech, kteří jsou za tento proces zodpovědni a na nastavených kontrolních mechanismech.