Hlavní navigace

Názor k článku Medicína 2.0: Kdy dorazí digitální zdravotnictví s účastí pacienta i do Česka? od anonym - Určitě nemlžím a nemám k tomu ani důvod. Váš...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 10. 2012 13:11

    bez přezdívky

    Určitě nemlžím a nemám k tomu ani důvod.
    Váš předpoklad je založen na faktu, že sdílení zdravotní dokumentace bude neregulované a v případě následného vyšetření či návštěvy nového lékaře automaticky tento lékař uvidí kompletní dokumentaci. Když se vrátíme k IZIPu, což nebyla podoba elektronické zdravotní dokumentace, ale jednalo se o elektronickou zdravotní knížku, měl pacient právo nastavit sdílení vlastních dat sám a určit tak, který z lékařů bude mít přístup a který nikoliv. Osobně předpokládám, že budoucí model elektronické zdravotní dokumentace bude mít regulaci sdílení (v opačném případě by se vytvořil spíše legislativní problém) a lékař bude mít přístup pouze k té části dokumentace, kterou ke svému výkonu bude potřebovat (více informací naleznete v publikacích paní profesorky Zvárové). Pokud u zavedení nového systému elektronické zdravotní dokumentace vyplyne z analýz jako důležitá potřeba vstupu pacienta do této regulace, věřím, že může být zapracována. Jinak řečeno, pokud bude třeba, jistě půjde sdílení omezit.
    To, že současná situace není efektivní a některým pacientům vyhovuje, v tom se shodneme. Z pohledu zdravé populace je tuto neefektivitu třeba snížit i přes nelibost některých pacientů, kteří ji využívají. Jinak řečeno, jestliže Vaše poznámka reprezentuje statisticky významný podíl pacientů, kteří si přejí opakovaná vyšetření zachovat a využívají toho, je třeba se tímto problémem zabývat a řešit důvod opakovaných vyšetření. Jestliže se však jedná o malý počet počet pacientů, měl by být systém zaveden v podobě, která zvýší efektivitu a těmto pacientům nezamezí v opakovaných vyšetřeních, jejichž důvod ale bude třeba řešit.