Hlavní navigace

Názor k článku Michael Šebek (ČVUT): To, že naši práci přeberou roboti, nevidím jako problém od Kameník - Jako člověk s vysokoškolským vzděláním technického směru jsem...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 12. 2018 10:34

    Kameník (neregistrovaný) ---.ktknet.cz

    Jako člověk s vysokoškolským vzděláním technického směru jsem se část života živil jako projektant, konstruktér a souběžně s tím jsem musel tedy provádět i pevnostní výpočty konstrukcí. Proto, pokud pan profesor tvrdí, cituji: "..Je také skoro hloupé stát se specialistou (na cokoli), když vůbec nevíme, jak dlouho nová profese vůbec vydrží. Lidé by se proto měli snažit být spíše generalisty s hlubokým porozuměním základům a vysokou mírou přizpůsobivosti.", tak já zase tvrdím, že říká hlouposti.
    Dle mé životní zkušenosti, potvrzené i mými přáteli, se člověk začíná orientovat ve své profesi (říká se tomu, že ví která bije) tak po cca 5 letech praxe. Takže pokud někdo mění profese a přeskakuje z firmy do firmy jako včelka Mája z květu na květ, tak je použitelný leda tak na podřadné práce typu „přines/ podej“. Zaučit lze pouze do jednoduchých prací, kde se nevyžadují zkušenosti a znalosti nabyté léty studia a praxe. Názor páně profesorův lze praktikovat třeba v sociálních vědách, ale nikoli u technických profesí. Mimochodem, jeho tvrzení, že vzniknou nové profese, není nic nového. Už před lety se prosazoval názor, že všichni ti, kteří přijdou o práci, se přece dobře uplatní ve službách, především pak v turistickém ruchu. Jaká je realita, všichni víme. Ne, já si opravdu více budu vážit odborníka, který mnoho let dobře vykonává svou profesi, než všeznajícího brouka Pytlíka s "globálními" znalostmi. Existuje české přísloví "uměl všechno, ale tak doopravdy nic", které stále platí.