Hlavní navigace

Názor k článku Michael Šebek (ČVUT): To, že naši práci přeberou roboti, nevidím jako problém od mar - Jenže vy se bavíte o docela specifických zaměstnání,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 12. 2018 13:09

    mar (neregistrovaný) 46.167.246.---

    Jenže vy se bavíte o docela specifických zaměstnání, řekl bych extrémně náročných na vystudování i udržení kvalifikace. Lékaři, programátoři atd. Jenže to je jen špička ledovce, moje zkušenost je jiná. Mám 4 stupně vzdělání, každý byste řekl jiný - základní, technika/elek­trikařina, ekonomie-účetnictví, sociologie/ekonomie-marketing. Všechny ty školy a navázané zaměstnání potřebovali jednu základní věc, umět se orientovat, umět naslouchat, dohledat informace a ty umět uplatnit. Ani nevíte jak moc je podobná práce eletrikáře a třeba účetní, IT projekťáka, elektrikáře a marketéra. Všechny tyhle práce a jejich principy lze naučit s otevřenou myslí a přístupem do čtvrt roku a umět se jimi dobře živit a rozvíjet je - sám na sobě jsem si to vyzkoušel.

    To vše je záležitostí umět dokázat propojit vzdělávací systém základní a středních škol do jakéhosi polyfunkčního celku tak, aby lidé byli skutečně univerzálně připraveni vstřebávat informace a komunikovat, a další odborná příprava na konkrétní činnost byla záležitostí třeba posledního ročníku Dodneška nemůžu přenést přes srdce, proč vyučení na elektrikáře trvá 3 roky, když se dá naučit za půl roku.

    Já osobně beru za nepříjemnou věc, že práce, kterou budou roboti přebírat je pro mnoho lidí zábavná a odpovídá jejich nátuře. Avšak co pro ně bude zbývat, bude otrava. Že místo, aby pak mohl být venku a řídit třeba kamion či vlak, tak budou muset být zavřeni někde v továrně, nebo místo aby účtovali, tak budou muset třeba prodávat zboží lidem.