Hlavní navigace

Názor k článku Michael Šebek (ČVUT): To, že naši práci přeberou roboti, nevidím jako problém od brble - Problémem není to, že lidské profese nahradí roboti....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 12. 2018 21:23

    brble (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

    Problémem není to, že lidské profese nahradí roboti. S tím se přece tak nějak počítá od té doby, co vychází sci-fi literatura. Problémem je to, že "mzdy" těch robotů půjdou do kapsy kapitalistovi, který je zdaní někde na Kypru... zatímco nám tady zůstanou jen exhalace, kravál a nezaměstnaní dělníci, na jejichž podpory v nezaměstnanosti se budeme muset složit z vlastních kapes.

    Takže co s tím? Inu, práce není zadarmo. Ať tedy kapitalista platí robotům takové mzdy, jaké by musel podle tabulek dát lidským zaměstnancům vykonávajícím stejnou práci. A protože roboti peníze nepotřebují, takto získané prostředky půjdou na rentu pro nahrazené zaměstnance. Až takový zaměstrentiér umře, bude z registru nezaměstnaných vylosován náhradník. Jak se bude automatizace rozmáhat a pronikat do stále dalších oborů lidské činnosti, dosáhneme nakonec stavu, kdy budou všechny nezaměstnané živit roboti.
    Kapitál bude sice chvíli remcat, ale nakonec bude ještě rád. Oni totiž roboti nemarodí, nestávkují, nesvačí, nemají odbory a nemají nárok na volno, takže se vyplatí i tehdy, když jim bude nutno platit řádnou mzdu.