Hlavní navigace

Názor k článku Michael Šebek (ČVUT): To, že naši práci přeberou roboti, nevidím jako problém od mar - Mít 4 stupně vzdělání ještě neznamená být...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 12. 2018 18:02

  mar (neregistrovaný) 46.167.246.---

  Mít 4 stupně vzdělání ještě neznamená být schopný v těchto vystudovaných oborech a rozumět jim. Neznamená, ale jde to. Jenže je potřeba změnit přístup ke vzdělání.

  Legislativa je jedna věc, realita jiná. Být schopný elektrikář, který splňuje kvalifikaci pro samostatnou práci, která je určena ve vyhlášce §6 je záležitost půl roku studia s podmínkama, která jsem napsal. Tedy základní vzdělání + to co jsem nazval polyfunkčním vzděláním (něco jako polytechna, ale v lehké verzi), ochota učit se, dohledávat informace (mít je k dispozici) a to o čem mluví p. Šebek ve spojitosti s VŠ. Že je to tady nastaveno tak , že se to učí jen teoreticky 3 roky, je chyba systému, ne chyba dětí.

  Znalosti z vyhlášky 50/1978 jsou jedna věc, druhá je praxe. Z učňáku vám dneska vyleze člověk, který neumí v elektrikařině takřka nic. Moje zkušenost je, že za půl roku do takovýho mlaďocha dostanete všechno pro to, aby byl schopen připravit elektroinstalaci, zapojit celý dům, dokázal opravit různá zařízení.

  Nebo jiná paralela. Dneska můžou dělat strojvedoucí lidé s maturitou nebo technickým učnákem, kteří mají za sebou zhruba 9 až 12 měsíců. Takové ČD si nejdřív otestuje, zda ten uchazeč má motivaci (to je nejdůležitější) a zda chápe základní znalosti z fyziky ze základní školy, podepíše kvalifikační dohodu a jde se učit. Doba je jinde. Dneska to není o několika letech na dílnách a pak vás nechají šáhnout na řízení lokomotivy, jak to dříve bylo a přáli by si to ti starý ajzlboňáci i dnes, kteří vám do nekonečna budou tvrdit, že je to špatně, že to tak nemá být, že potřebuji mnohem hlubší znalosti, aby někoho nezabili, tak jak píšete vy. Jenže ono to funguje, oni mašiny vedou po kolejích úplně stejně, jako ti s tou několikaletou praxí. A tak je to všude. Doplňování znalostí je pak už další věc.