Hlavní navigace

Názor k článku Michal Pěchouček (Cisco): Hledáme anomálie podle chování útočníků od Miloslav Ponkrác - Protože používá slova tak, jak je používají lidé....

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 12. 2014 16:14

  Miloslav Ponkrác

  Protože používá slova tak, jak je používají lidé. To, že skupina linuxové komunity chce předefinovávat slovník a jazyk nic na faktu nemění.

  Jazyk se používá tak, jak jej používá většina. A slovo hacker se v češtině používá většinově u lidí, kteří pronikají do systémů. A nikdo s tím nic nenadělá – prostě se smiřte s tím, že nemáte autoritu Jungmanna a Dobrovského, kteří měli tu sílu definovat jazyk.

  Třeba taková linuxová komunita také definuje mnoho úchylných věcí, které odmítám přebírat. Například pro mě je „otevřený sw“ ten, ke kterému je zdrojový kód bez dalších podmínek, „svobodný sw“ je pro mě ten, který mohu jakkoli použít bez omezení bez dalších podmínek (a není třeba mít zdrojový kód). A tak to pro mě vždy bylo, je a bude – navzdory snahám linuxové komunity tyto termíny úchylně předefinovat pro své náboženství.

  Tatáž komunita se marně snaží nadefinovat významy slova „hacker“ a „cracker“, nicméně společnost to bere jinak, a většina má v jazyce vždy pravdu. I v angličtině se při prolamování „hackuje“, než sušenkuje.