Hlavní navigace

Názor k článku Ministerstvo chce ušetřit, navrhuje zřídit datové schránky všem plnoletým od Petr Menšík - Bohužel nechápete význam časového omezení digitálního podpisu. Doba...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 17. 12. 2014 14:22

  Petr Menšík

  Bohužel nechápete význam časového omezení digitálního podpisu. Doba expirace certifikátu technicky jde nastavit na stovky let a pokud by bylo rozumné to tak používat, není s tím problém. Problémem ovšem je, že už za desítky let je velmi jednoduché dokument padělat jiným a vyrobit k němu platný elektronický podpis. Proto je nutné zvyšovat průběžně sílu ochrany, jak rostou výpočetní prostředky a objevují se snadnější způsoby podvržení dokumentu. Původní dokument se nijak nezhoršuje, pouze ověření starého dokumentu je problém.

  Za domácí úkol si zkuste ověřit platnost 10 let starého papírového dopisu. Dejte vědět, jak jste to dokázal.

  Nezbývá než poznamenat, že papír nezaručuje téměř žádnou ochranu. Jediná ochrana papírového soudního rozhodnutí je nějaký klikyhák a razítko, případně doplněná pruhovanou obálkou. Z hlediska zabezpečení je to naprosto směšné a u elektronického podpisu nám prostě srovnatelné zabezpečení nestačí. To je důvod, proč má elektronický podpis tolik potíží. Nespokojíme se totiž s polofunkční variantou, jako máme v papírové formě. Protože když už něčím nahrazovat, ať to nabízí něco nového.

  Což by ale DS asi měly řešit místo uživatelů ještě předtím, než vůbec někdo začne uvažovat o jejich povinnosti. A hlavně plošná povinnost je nesmysl, dokud schránky nebude výhodné používat pro většinu populace.