Hlavní navigace

Názor k článku Ministerstvo chce ušetřit, navrhuje zřídit datové schránky všem plnoletým od Vindis - Jste postižený? Máte v blízkosti nějakého postiženého? Pokud...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 18. 12. 2014 0:00

  Vindis

  Jste postižený? Máte v blízkosti nějakého postiženého? Pokud ani jedno, tak houby víte.

  Překvapím Vás. Sám jsem sluchově postižený od narozeni. Pravda, nejsem úplně hluchý - praktická hluchota. To jest bez sluchadla neslyším, se sluchadlem slyším. Mám problém s komunikaci, ale to jen proto, že zdravý člověk mluví rychle a někam do prázdna. Když se přizpůsobí - mluví na mě a zřetelně, pak mu rozumím (někdy i bez sluchu pomoci odezírání). Ale v hlavě to mám v pořádku. Všiml jste si vůbec, že bych psal jako nějaký postižený?
  Celý svůj život se pohybuji mezi postiženými, takže vím, jak to chodí. Na střední škole jsem byl mezi svými. Dobrovolně, protože nabízely můj obor. A co jsem za ty roky zpozoroval, tak mentalita byla naprosto normální s běžným člověkem. Výjimky se najdou. Jenže to je spíše komunikační bariera. Slovní zásoba je získávána mluvením než čtením. Ale to neznamená, že je takto b*bej. Chcete snad říci, že domorodci v Africe jsou také retardovaní, protože nemají rozvinutou komunikaci? A jen pro ujasnění. Základní školu i vysokou školu (titul Ing.) jsem absolvoval na normální škole. Zajímavé spojení - mentálně zaostalý vysokoškolák, podle Vás. Před přihláškou na střední, jsem si udělal test, jaký obor je vhodný. Poradkyně mi sdělila, že bych měl zvolit učiliště, protože střední nezvládnu. Mýlila se. Střední s maturitou s vyznamenáním a ještě ke všemu vysoká s titulem inženýr.
  A ještě. Když se pohybuji mezi postižené, tak tím myslím i zaměstnání. Sice jsme chráněná dílna, ale to je jen formalita. Naše práce je stejná jako v normální práci. Dělám web programátora na plný úvazek (40 hodin/týdně) a bez omezení - bez zpomalení. Našimi klienty jsou i velké firmy, pro které děláme komplexní informační systémy. A jelikož to děláme několik let, tak klienti si nestěžuji na nějakou zaostalost nebo neschopnost. To by utekli jinam.
  Takže nějaké postižení není žádné omezení při práci. To mají zdraví lidé mylnou představu. Proto to mají postižení při hledání práce složitý, protože se zaměstnavatelé bojí nebo si myslí, že je bude brzdit. Sám jsem hledal zaměstnání mezi normální firmy a chodil na pohovory jako normální člověk. Jenže moje pozice měla tvrdou konkurenci. V jednom případě jsem postupoval do dalších kol, ale to pak pozastavili. Pak jsem našel tuto práci, protože se nabízela. Raději vzít a pracovat, než pořád hledat práci s nejistým výsledkem.

  Nehledě na to, že zrakové a sluchové postižení NENÍ žádné mentální postižení, ale smyslové. Mentální postižení je porucha mozku - má vstup, ale nedokáže informaci zpracovat. Smyslové postižení je porucha smyslu - nemá vstup, tudíž nemůže informaci zpracovat, ale mohl by. Mozek je v pořádku, jen nemá odkud získat informace.