Hlavní navigace

Názor k článku Ministerstvo chce ušetřit, navrhuje zřídit datové schránky všem plnoletým od dino - Děkuji, na tento argument jsem čekal. :) Zde...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 26. 12. 2014 9:15

  dino

  Děkuji, na tento argument jsem čekal. :) Zde je třeba rozlišit dvě fáze. První jsou "politické změny vlastnictví", tedy mechanismus, kdy nemovitosti měnily majitele nezávsle na nějakých dokumentech.

  Druhá fáze je pak "návrat k původnímu stavu", tedy restituce devadesátých let, kdy uznávám, že šlo o historicky významný okamžik, kdy se běžnému smrtelníkovi hodily desítky let staré dokumenty.

  Teď ale stojíme před klíčovou otázkou - jde o historii, jež se nebude opakovat, nebo to začne nanovo? V prvním případě nejde o argument proti budoucí elektronizaci, protože na budoucnost aplikujete něco, co je uzamčeno v minulosti,

  Ve druhém případě to předně znamená, že opět začne docházet k přesunům majetku z politckých důvodů, v kteréžto situaci budou dokumeny irelevantní. Upínáte se tedy až k následné druhé fázi, kdy opět začne docházet k "návratu k původnímu stavu".

  Jenže to už hledíte do dost vzdálené budoucnosti a navíc předpokládáte jednu její možnou variantu, Váš argument vlastně zní "dějiny fungovaly tak a tak a budou tak fungovat i nadále". Samozřejmě nemůžu vyloučit, že máte pravdu (má křišťálová koule je zrovna v servisu), ovšem stavět na tom? To bych si osobně nedovolil.

  Církevní restituce jsou v tomto kontextu též takový žolík, sice uznávám, že v nich hrají roli ony staré dokumenty, jenže tak, jak jsou nastaveny, jde o smíšenou akci - ve hře jsou jednak reálné nároky, jednak politické rozhodnutí majetkové odluky církve od státu, kdy se "vrací" i majetek (či přesněji jeho ekvivalent), na nějž "papírové nároky" neexistují.

  Jinak řečeno, právě v tomto státě je "papír" něco, co sice občas může někomu pomoci, ale tvrdit, že jde o jasný trumf, jde proti historické zkušenosti a částečně i současné praxi (navíc mám problém řadit církevní instituce mezi "běžné smrtelníky").