Hlavní navigace

Názor k článku Ministr zdravotnictví chce v televizi, rádiích a na webu omezit reklamy na alkohol od Uzivatel_tohoto_jmena_jiz_existuje - Když jste proto, aby se ta reklama omezila,...

 • 9. 9. 2019 14:07

  Uzivatel_tohoto_jmena_jiz_existuje

  Když jste proto, aby se ta reklama omezila, máte zřejmě za to, že to pomáhá k tomu, aby lidé méně pili. Máte vy nějakou jasnou studii, která toto potvrdila, že se méně kouří poté, co před pár lety přestala reklama v TV?

  Např. dle GYTS nebo i WHO a jejich průzkumů v česku kouří až 55 % dětí mězi věkem 13 a 15 let, resp, žu cigaretu zkusilo (data 2018). Jsou to tedy děti, které reklamou na cigarety byly zasaženy velmi málo. Je to velmi podobné číslo, jako třeba před deseti lety. Ono to je jeden rok 53 pak 55 pak 57 pak zase 53 apod.

  Takže z dat GYTS a WHO nijak nevyplývá, že by absence reklamy na cigarety v TV měla vliv na to, že by s tímto děti neexperimentovaly stejně jako předtím.

  Ono i čísla u pravidelných kuřáků 15-18 nejsou nijak lepší. Mírně se mění čísla celkově, ale tam je to dáno hlavně přechodem na "zdravější formát". Např. u něj je ta nevýhoda, že nejde u dětí tolik zjistit, prostě cigareta smrdí, elektronická ne a přitom tvoří závislost na nikotinu a zároveň do těla pumpuje spousty sraček, byť ne všechny.

  Zákaz reklamy až tolik neřeší. Spíše bych čekal, že pokud ministrovi vadí, že se moc pije, půjde jinou cestou. Ona sice nikde ve světě nepomohla, ani třeba probihice ničemu nepomohla, ale alespoň by z toho měl lepší pocit.

  Každopádně, máte tedy nějaká data, že zákaz reklamy pomohl snížit kouření? Abychom si mohli říci, že je šance, že se výsledek u alkoholu zopakuje?