Hlavní navigace

Názor k článku Mirek Zeman: Budoucnost Applu moc sluníčkově nevypadá od Milan Fakovaný - Bodu je 40, vyjmenoval jsem namátkově 3, to...

 • 5. 9. 2013 21:38

  h4x0r

  Bodu je 40, vyjmenoval jsem namátkově 3, to o pečlivém výběru je lež nebo spíš vaše vroucné přání. Podobně nesmyslných bodů je tam celá řada.

  Pokud nevíte, proč hovořím o Galaxy S3, tak proto, že s ním mám osobní dlouhodobé zkušenosti (stejně jako s iPhonem), takže mohu porovnávat to, co znám a nikoliv tady hýkat nad nějakou recenzí, kde Galaxy S3 porazila iPhone, protože jen blázen by si koupil iPhone s kulatým home tlačítkem, když může mít pěkně hranaté jako Galaxy apod. Je mi jedno, zda nadstavbu Samsung zprasil nebo ne, podstatné je to, co vy nikdy nepochopíte, protože na rozdíl od jader CPU, frekvence, velikosti paměti nebo uhlopříčky telefonu se nedá jednoduše změřit a to je celkový uživatelský dojem (UX).

  Mohu vás ujistit, že stejnou UX jako na iOS u Androidu prostě neuděláte. Můžete tu psát lži o čistém Androidu přímo od Googlu. Možná to udělá dojem na někoho, kdo s tím nemá osobní zkušenost. Já ano, custom ROMek s čistým Androidem jsem zkoušel tak dva tucty - od těch hodně alternativních přes relativně renomované a populární. A závěr je, že něco se zlepšilo, něco zhoršilo, ale UX podobně pitomá. Konkrétní příklad - napíšu SMS, pak si zavolám, pak jdu do galerie, abych poslal fotku. Tohle vše je na iPhonu naprosto plynulé - bez ohledu na to, zda jsem před psaním SMS hrál nějakou náročnou hru, byl v systémovém nastavení nebo cokoliv jiného. Na Androidu, a je skutečně jedno, zda jde o HTC, Samsung, Lenovo, čínský bazmek či další, které jsem měl v ruce, je to o tom, že hraju náročnou hru a po stisku tlačítka home čekám kolikrát i několik sekund (měřil jsem to, třeba i osm), než se dostanu na homescreen. Otevřu SMS, zdlouhavé načítání. Přepnu se do dialeru, zdlouhavé načítání. Vlezu do galerie a to je peklo, tam 10-15 vteřin, než mohu pracovat, není nic výjimečného. To je něco, co vytváří ten uživatelský zážitek, zdaleka nejen hardwarové parametry. Neznáte-li iPhone, asi to bude nad vaše chápání a budete tvrdit - hele, nemá na jasně porovnatelné hardwarové parametry, tak si vymyslí něco imaginárního jako UX a bude se tu s tím ohánět. Pravda je pouze to, že UX se nedá snadno změřit, ale že existuje a dokonce má významný vliv na rozhodování, co koupit, se popřít nedá.

  Argumenty jste neuvedl naprosto žádné, hodil jste sem link na nějaký IMHO dost nesmyslný text a zahýkal, že jabko má dobré akorát marketingové oddělení.

  Nicméně fajn, mám čas, tak se můžeme na nějaké perly z těch 40 podívat:
  1) It costs less and gives you more
  To není argument, to je subjektivní pocit. Co je to "gives you more" - jak jsem uvedl, technické parametry jsou podružné, důležitý je UX. Pro vás třeba ne, vy si budete honit triko nad syntetickými benchmarky, zatímco normálního uživatele zajímá, jak dobře, snadno, plynule a rychle se telefon používá, ne na kolikátém místě v tabulce je.

  2) Dejme tomu, že tohle může být relevantní argumentace.

  3) It has a faster next-generation processor
  Řekl bych, že je to ekvivalent jedničky (gives you more), ale i tak. Jak jsem uvedl na osobní zkušenosti, pokud 4x 1,45GHz Android může být tak trhanější a pomalejší než 2x800MHz iOS, tak je skutečně HW specifikace irelevantní.

  4) It’s considerably lighter than the iPad 4
  Jestli je 10% skutečně "výrazně" netuším. Určitě je lepší lehčí, to bez diskuze, ale aby z někoho 10% rozdíl dělal blázna, to je krásně vidět, že to srovnání je akorát bulvár.

  5) It’s thinner than the iPad 4
  Zde už je vidět, že se honí body za každou cenu. Rozdíl půl milimetru (!!!) udávat jako bláznovství pro majietele iPadu, to je pod úroveň průměrného novináře.

  6) It has twice the memory and twice the storage as the iPad 4
  Storage máme tolik, kolik si zaplatíme a co se týče RAM, tak je velice zavádějící. Tvrzení "More memory allows you to run more apps at once without slowing down" platí jen částečně, protože od určité velikosti RAM je u Androidu její velikost irelevantní. Důvod je androidí limit pro procesy na pozadí, více viz ve vývojářské dokumentaci. Vypnout se nedá, standardně zapnuto na 5, možno snižovat s granularitou jedné až po nulu.

  7) It has touch-to-share capabilities - NFC. Osobně neznám nikoho (a že se vzhledem k mé profesi setkávám opravdu s hodně lidmi), kdo by NFC používal, natož aby tohle byla nějaká killer fíčura. Opět akorát bod do počtu.

  8) It has faster Wi-Fi than the iPad 4 - has MIMO support
  No výborně. MIMO je něco, co se u nás prakticky nepoužívá. Např. u Alzy z celých 30.000 produktů má podporu MIMO celých 24 produktů, včetně antén, karet do notebooku apod. Čili naprosto, absolutně nic, co by 99% lidí bylo schopno v praxi použít. To už spíš použijí jabkovou technologii channel bondingu, kterou zase nemá Nexus.

  Pokračovat nemá smysl, prostě je evidentní, že seznam je psán nikoliv za účelem férového porovnání, ale za účelem nahonění co nejvíc bodů, aby z toho Nexus vyšel cool.

  Ano, můžete se začít bít do prsou, že pro vás je půlmilimetrový rozdíl v tloušťce otázkou života a smrti, doma máte jeden z těch asi osmi routerů, co u Wifi podporují MIMO a že už dva roky každý den posíláte fotky a videa výhraně přes NFC, takže pro vás není jiné volby než Nexus. Fajn, může být, je jedině dobře, že si vyberete to, co vám lépe vyhovuje. Dělat však z ostatních idioty jen proto, že nemají tak naprosto specifické požadavky jako vy, je nejen zbytečné, ale i ubohé.