Hlavní navigace

Názor k článku Model autostopu konečně překonán od David Nebeský - Dobrý den, velmi mě zaujala úvaha o bookmarcích. Včera a...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 9. 2000 15:32

  David Nebeský (neregistrovaný)
  Dobrý den,
  velmi mě zaujala úvaha o bookmarcích.

  Včera a předevčírem jsem zde zaujímal maximalistickou pozici - uvažoval jsem o univerzálním nástroji pro vyhledávání partnerů schopných a ochotných komunikovat dané téma. Teď mě napadlo, že by se to dalo otočit a (třeba jen jako studii) vytvořit něco "malého" A bookmarky jsou pro to ideální.

  Bookmark je spojením rozsáhlých dat (www site), jejich stručné a jednoznačné prezentace (URL), nejednoznačného, ale obvykle výstižného popisku obsahujícího jakási klíčová slova a vyjádření určité preference. Pokud je bookmark zařazen do určitého systému (seznam - nejlépe strukturovaný - bookmarků jednoho člověka), lze další informace získat ze souvislosti, v jaké je uveden.

  Co takhle zapomenout na složité vyhledávací nástroje a vytvořit "jenom" systém distribuovaného sdílení bookmarků? Představte si, že máte určitý seznam bookmarků a některé z nich učiníte veřejnými. Systém se vám za to odmění tím, že vaše veřejné bokmarky doplní o další relevantní bookmarky, získané od ostatních členů systému. Druhou funkci, kterou by systém nabízel, by bylo vyhledávání. Hledalo by se (asi) jen v textových popiscích a názvech adresářů (byl-li by bookmark umístěn ve strukturovaném seznamu), takže výsledky by nebyly na první pohled valné, důležité by však bylo řazení výsledků - díky znalosti četnosti výskytu by se na přední pozice nedostaly nesmysly nebo stránky optimalizované pro roboty, nikoli pro lidi.

  Nemusela by to být příliš komplikovaná aplikace. Principy, na kterých by mohla být postavena, tu již víceméně zazněly. Neohrožovala by ani ničí soukromí, protože by se nezajímala o nic jiného, než o bookmarky, které chcete zveřejnit.

  Dnes jsem se ptal pana Donáta, jak se vyrovnává s pokušením realizovat své nápady. Z jeho odpovědi byla vidět určitá životní moudrost. Já ji bohužel nemám a proto tomuto pokušení velmi snadno podléhám :-) Pokud by tedy měl někdo zájem také podlehnout, ať se mi ozve.