Hlavní navigace

Názor k článku Monopol na data o jízdních řádech skončí, stát je poskytne ve strojově čitelné podobě od Vyhledavac - V návaznosti na výše uvedené příspěvky je zřejmé,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 11. 2013 10:16

  Vyhledavac (neregistrovaný) ---.justice.cz

  V návaznosti na výše uvedené příspěvky je zřejmé, že většina diskutujících vůbec nemá tušení, jak celý systém funguje, jinak by nebyli tak nadšení z rozhodnutí Krajského soudu v Brně.
  V současné době všichni dopravci, jež mají na území ČR zastávku, tj. i zahraniční dopravci, zasílají Chapsu ve stanoveném, tj. jednotném, formátu, návrh JŘ, který posléze schvaluje MD, popř. příslušné dopravní úřady, což jsou Krajské úřady, schvalují a postupující do CISu. V důsledku tohoto schválení a postoupení JŘ do CISu si potom běžný občan (cestující) může najít příslušný spoj. A je pravda, že Chaps MD za správu tohoto systému nic neplatí, neboť vydělává na službách spojených s provozem tohoto systému. Někomu se to nemusí líbit, ale dle mího názoru je hlavní, že takto založený systém bez větších problémů funguje a není absolutně žádnou zátěží pro státní rozpočet, tj. pro občany tohoto státu.
  V tomto kontextu mi přijde vcelku pochopitelné, že Chaps nechce postoupit údaje Seznamu ve formátu, ve kterém údaje požadují. Jak bylo psáno v textu článku, tak Seznam by tímto přišel zadarmo ke zlatému vejci, neboť v důsledku údajů, jež mu budou zadarmo postoupeny, tj. aniž by musel vydat jakékoliv náklady na sestavení těchto údajů, bude moci vytvořit aplikace, které zvýší jeho návštěvnost, a tudíž bude mít i větší příjmy z reklamy (bannery atd.)
  Výhoda samotného CISu právě spočívá ve skutečnosti, že je spravován jediným subjektem, a u tohoto subjektu se povinně sházejí všechny JŘ z celé ČR. Je naprosto nereálná představa, že by CIS mohlo spravovat více subjektů - to by jako zcela shodnou aplikace vytvářelo paralelně vedle sebe několik subjektů.
  Zároveň je třeba neztratit ze zřetele i hledisko samotných dopravců. V současné sobě je stanoven jeden formát, jenž používají všichni dopravci, a proto převod návrhů JŘ do CISu je bez zásadních problémů. Pakliže by bylo více subjektů, jež by spravovali CIS, tak by se museli dohodnout, v jakém formátu se jim budou postupovat data, zda se budou postupovat všem těmto subjektům anebo jen některým. A pokud byste chtěli, aby správu CISu dělal někdo jiný - tak proč ne. Jen je třeba vidět, že by se musel vytvořit nový systém, který by musel někdo zaplatit - zřejmě MD, tj. my všichni daňový poplatníci, když se Vám nelíbí současný stav, kdy se Chapsu nic neplatí, a on si na provoz vydělává reklamou, přičemž další náklady by vznikly dopravcům na zavedení nového systému, kdy lze důvodně předpokládat, že náklady by přenesli na cestující, jakož i nelze zapomenout, že další náklady by samozřejmě vznikly i Krajským úřadům na pořízení nového systému, což by též musel někdo zaplatit.
  Pokud jste i nadále proto, aby Seznam dostával údaje zcela zdarma, v pořádku. Jen je nutné připomenout, že Seznam možná požadované údaje nakonec dostane, a to zdarma, nicméně, aby je vůbec mohl dostat, někdo ta požadovaná data musí před tím zpracovat, a to zadarmo určitě nebude, neboť to bude muset v určité podobě uhradit daňový poplatník.
  Závěrem je podotýkám, že správa samotného systému, aby data, jež se ukáží potencionálním cestujícím na "idosu", byla správná, tj. aby odpovídala skutečnému provozu, není vůbec jednoduché. Ne tak z pohledu samotného zpracování dat, ale zejména z pohledu, abyste přesné a správná data od jednotlivých dopravců vůbec dostali, přičemž zaslaná data se musí kolikrát do systému vkládat ručně. V tom právě tkví největší díl práce Chapsu, a z toho důvodu mi přijde logické, že když si to vše odpracují a odfiltrují všechna nesmyslná data, že se jim to nechce zdarma přeposlat Seznamu. Seznamu jde jen o business - o nic jiného. Slova, že to dělají pro jejich návštěvníky, je nutné vidět skrz tuto skutečnost.

  PS: pro předejití případných nedorozumění uvádím, že s Chapsem nemám nic společného, jen jsem se několik let pohyboval v této oblasti, a vím, že současný systém jistě není dokonalý, pokud se např. týká toho, jak samotný web vypadá , mobilní aplikace atd., takže v této oblasti lze jistě mnohé zlepšit, nicméně představa, že by CIS teď najednou začal provozovat (spravovat)úplně jiný subjekt, za což by MD jistě muselo platit, je úplně zcestná.