Hlavní navigace

Názor k článku Monopol na data o jízdních řádech skončí, stát je poskytne ve strojově čitelné podobě od Filip Jirsák - Zdá se, že vy zase moc nemáte tušení,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 11. 2013 10:49

    Filip Jirsák

    Zdá se, že vy zase moc nemáte tušení, o čem je rozhodnutí soudu a co změní vyhláška.
    CIS bude nadále samozřejmě jeden, dopravci do něj budou data dodávat stejně jako dosud a ve stejném formátu. Co se změní je to, kdo bude mít k datům v CIS JŘ přístup. Dnes je to jen CHAPS, což je poněkud podivné, když je CIS JŘ veřejný informační systém a výstupy z něj mají být podle zákona poskytovány veřejnosti.
    O tom, že CHAPS nyní CIS JŘ spravuje výměnou za to, že má monopolní přístup k datům, a že změna možná bude znamenat to, že MD bude za správu nově přímo platit, jsem psal už pod minulým článkem. Ale nesouhlasím s tím, že dnes to CHAPS dělá zadarmo, ani s vyzněním komentáře, že to pro nás nakonec bude nevýhodné. CHAPS to nedělá zadarmo, dělá to za exkluzivní přístup k datům -- a možná se ukáže, že to dokáže dělat i mnohem levněji. A i kdyby za to nově MD platilo nějakou finanční částku, bude to pro společnost nakonec výhodnější -- ta částka bude nižší než hodnota dat, a ještě navíc se zlepší služby, které občané dostávají.