Hlavní navigace

Názor k článku Monopol na data o jízdních řádech skončí, stát je poskytne ve strojově čitelné podobě od Pavel - 1. Nikde není řečeno, že ta data budou...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 11. 2013 10:56

  Pavel (neregistrovaný) 62.216.147.---

  1. Nikde není řečeno, že ta data budou zpřístupněna zadarmo (ostatně i zákon o přístupu k informacím umožňuje úhradu nutných nákladů na získání informace).

  2. Pokud by systém převzal někdo jiný, může ten stávající od CHAPSu odkoupit a žádné další vynucené náklady nevzniknou ani se nemusí vytvářet systém nový.

  3. I kdyby systém spravovalo více subjektů, můžou se přece shodnout na společném formátu (stejně jako stejným telefonem můžete volat s T-Mobilem, O2 i Vodafonem), žádné další náklady na straně dopravců by to neznamenalo. Standardizace je přece naprosto normální a funkční v celé řadě oborů, proč by tomu mělo být u jízdních řádů jinak.

  4. Ta kontrola dat, kterou dělá CHAPS, je stejně na nic. Onehdá jsem se potřeboval dostat do jedné vesnice na Šumavě, kde byla vlaková zastávka, ale IDOS ji neznal. Přitom v traťovém jízdním řadu byla. Jindy mi IDOS naplánoval cestu z jedné vesnice do druhé, vzdálené tak 15 km, kolem celé republiky, přitom tam jezdil v danou dobu přímý spoj. Takže CHAPS s tím zase až tak velké náklady nemá, když to tak může odbývat a evidentně nemá ani základní kontroly konzistence dat.