Hlavní navigace

Názor k článku Monopol na data o jízdních řádech skončí, stát je poskytne ve strojově čitelné podobě od Filip Jirsák - Já mezi CIS JŘ a IDOSem rozlišuju, ale...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 11. 2013 8:22

  Filip Jirsák

  Já mezi CIS JŘ a IDOSem rozlišuju, ale nejsem si úplně jistý, zda to děláte vy. Ta umiňovaná vyhláška se týká jen CIS JŘ, IDOSu se vůbec nijak nedotkne -- ani nemůže, to je čistě komerční produkt jedné firmy. Jediné, co se změní, je to, že data z CIS JŘ budou veřejně dostupná ve strojově zpracovatelném formátu. CHAPS je už dnes takto poskytuje neveřejně -- takže opět není důvod, proč by to mělo CIS JŘ nějak zásadně ovlivnit.

  MD za provoz CIS JŘ platí samozřejmě už dnes -- akorát ne penězi, ale exkluzivním poskytnutím dat. A dá se předpokládat, že když se tenhle vztah narovná, bude MD nakonec platit výrazně méně. Daňoví poplatníci tedy ve výsledku ušetří, a ještě jako bonus budou mít lepší aplikace využívající data jízdních řádů.

  Přínos pro cestující jsou právě ty lepší aplikace. Bez problémů vyhledat spojení se dá taky jen s papírovým jízdním řádem, internetový vyhledávač spojení je proti tomu docela výrazný pokrok. A jen o něco málo menší pokrok nás čeká, pokud ta data budou veřejně k dipozici.

  Dopravců ani krajů se změny nijak netýkají. Jediná změna je, že data za CIS JŘ, které dnes CHAPS poskytuje neveřejně dle svého uvážení, bude muset poskytovat všem dle podmínek vyhlášky, v lepším případě je bude muset rovnou zveřejnit.