Hlavní navigace

Názor k článku Monopol na data o jízdních řádech skončí, stát je poskytne ve strojově čitelné podobě od já - Nechci to už rozebírat moc do podrobna, je...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 11. 2013 17:03

  (neregistrovaný) ---.ceda.cz

  Nechci to už rozebírat moc do podrobna, je vidět, že tu jsou 2 světy, které se liší ve svých názorech a do jisté míry má každá ze stran svou částečnou pravdu, nicméně s větami...:
  "MD v současné době za spravování CIS JŘ samozřejmě platí, a podle mne ne málo -- dává CHAPSu exkluzivní přístup k datům.",
  "Ale zpět k MD - nové náklady nevzniknou, jenom se změní způsob úhrady těch nákladů"
  "I kdyby MD muselo za zpracování platit penězi místo exkluzivitou dat, nakonec na tom my všichni daňoví poplatníci vyděláme. Protože MD bude platit méně a my budeme dostávat lepší služby."
  "MD za provoz CIS JŘ platí samozřejmě už dnes -- akorát ne penězi, ale exkluzivním poskytnutím dat. A dá se předpokládat, že když se tenhle vztah narovná, bude MD nakonec platit výrazně méně."

  ...nemůžu souhlasit, to je naprostá demagogie. MD mělo náklady na provoz CISu vždy téměř nulové (ano, nějaká drobná režie tam asi bude - ta je imho daleko vyšší teď, kdy se tam touto problematikou musí zabývat daleko více a hádejte díky čemu a kdo pak tyto náklady zaplatí...). Jinými slovy, vzhledem k tomu že MD není (ani nemůže být že...) obchodní společností a že jeho náklady byly vždy na CIS v podstatě nulové, jeho náklady po této změně rozhodně nebudou nižší a ani nemohou - jak se měří náklady? - v pěněžní hodnotě a tam prostě a jednoduše byla velká 0 Kč a pokud nyní bude muset službu provozovat, resp. platit za ni, tak už to nebude 0 Kč, ale více, to přece si dokáže každý spočítat a i selským rozumem k tomu musíte dojít. Exkluzivní přístup je věc, díky níž si právě MD mohlo dovolit tuto službu provozovat bez jakýchkoliv vlastních nákladů, jednoduše proto, že daná aplikace (IDOS) se prostě a jednoduše zaplatila sama (potažmo i celý provoz CISu), to se však po uvolnění těchto dat změní. MD s ní začne mít reálné rozpočtové náklady (ano, o těhc se tu bavíme...), další rozpočtové náklady spadnou na dopravce, další na krajské úřady a celkově sečteno a podtrženo budou prostě a jednoduše vyšší než před tím. Navíc díky omezení exkluzivity budou méně vydělávat i jednotlivé nové "IDOSy", tzn. nikdy už se na provoz žádného z těchto portálů nezíská jako před tím, ono totiž platí, že jeden exkluzivní má daleko větší příjmy než všechny roztroušené dohromady. Jinými slovy, celkový obchodní model bude asi výhodnější pro vývojáře mobilních aplikací, seznam a další obchodníky, které podporujete. V tomto s Vámi souhlasím, ale ostatní a to především stát (tím pádem i daňové poplatníky) na tom prodělá. Nějaké nadstavbové služby přínosem být mohou, nicméně ty by se teoreticky daly řešit i ve stávajícím obchodním (licenčním) modelu. Vždyť Mafra to taky nedělá s Chapsem zdarma.

  Hezký den