Hlavní navigace

Názor k článku Monopol na data o jízdních řádech skončí, stát je poskytne ve strojově čitelné podobě od Filip Jirsák - Demagogie to není, to akorát vy děláte častou...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 11. 2013 21:36

    Filip Jirsák

    Demagogie to není, to akorát vy děláte častou chybu -- jako hodnotu počítáte jen peníze a všechno ostatní opomíjíte. Kdyby za správu CIS JŘ platilo MD zlatem, také byste tvrdil, že s tím MD nemá žádné náklady, protože zlato nejsou peníze? Kdyby MD platilo za správu X Kč, a CHAPS si za X Kč data exkluzivně kupoval, byla by peněžní bilance stejná, jako dnes, ale MD by s provozem CIS JŘ najednou mělo náklady X. A když si X desetkrát zvětšíte, bude to úplně stejné. To by bylo dost podivné, kdyby za náklady MD bylo možné označit libovolné náhodně vybrané číslo, nemyslíte?

    Pokud to celé doteď CHAPS nedotoval ze svého, daňoví poplatníci na tom vydělají. Možná zapomínáte také na to, že CHAPS ten exkluzivní přístup k datům, který koupil za správu CIS JŘ, nedával na charitu, ale dál je prodával daňovým poplatníkům -- buď přímo jako IDOS, nebo ve spolupráci s Mafrou na webu prostřednictvím reklamy. Jestli ty peníze zaplatí daňový poplatník na daních a dále skrze MD, nebo jestli je zaplatí v ceně zboží, která zahrnuje náklady na reklamu, na tom v souhrnu nezáleží. A pak je tu pořád ještě ten podstatný přínos v podobě otevřených dat.

    Demagogie je cpát sem pořád nějaké náklady dopravců a krajských úřadů, kterých se to celé vůbec nijak nedotkne. Nanejvýš budou opět těžit z otevření dat.