Hlavní navigace

Názor k článku Monopol na data o jízdních řádech skončí, stát je poskytne ve strojově čitelné podobě od já - Problém ale pořád je, že MD za správu...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 11. 2013 15:29

  (neregistrovaný) ---.ceda.cz

  Problém ale pořád je, že MD za správu CISu neplatí ani v korunách, ani dolarech, ani ve zlatě (to má mimochodem jasně stanovitelnou hodnotu). MD totiž za správu CISu neplatí v ničem, resp. na jeho správu nevynakládá žádné svoje režijní, investiční ani jakékoliv další výdaje. Toť jsou holá fakta. To, co zmiňujete dále, tzn. finanční bilance, já tvrdím, že finanční bilance stejná prostě nebude, protože ty peníze za reklamu tu prostě budou tak jako tak, i když se trh rozštěpí v tomto ohledu více, tak prostě seznam a spol. si to budou chtít nějakým způsobem nechat zaplatit (stejně jak píšete, že Chaps si nechával službu platit prostřednictvím IDOSu a reklam na něho navázaných, jinak služba jako taková byla vždy zdarma - takže zde se opravdu o zlevnění nemůže mluvit) + se budou nyní nově platit i za správu CISU. Prostě pořád sečteno a podtrženo, mně tu na konci vznikají nové doposud nehrazené náklady za správu a provoz CISu. To se na mě nezlobte, ale tak to prostě je.
  Sazmořejmě s přínosem v podobě otevřených dat a aplikacích na ně navázaných s Vámi souhlasím.
  Náklady dopravců a krajských úřadů skutečně vzniknou v případě, odstoupí-li Chaps od správy CISu (jinými je schopen položit celý IDOS, jakože i o této variantě uvažuje, co vím, pokud by za jeho správu nebyla nabídnuta odpovídající výrazně nenulová částka, která se právě musí objevit v rozpočtu MD - ten nový náklad, o kterém jsme se bavili výše).
  Ještě k nákladům Chapsu na IDOS, bych řekl, že Chaps právě jeho náklady na CIS vyměnil za zisk z IDOS, nicméně nenechte se zmýlit, IDOS vesměs není žádná zlatá studna, jak si někteří myslí. Chaps vydělával a vydělává daleko více úplně jiných místech než je IDOS, ten je pro něj spíše jen dobrou referencí a jak řikám, tam v podstatě o žádných velkých přímých ziscích nelze mluvit. Natož si představte, pokud takových idosů budou desítky, ty rozhodně vydělávat nebudou tolik, ale nějak se zaplatit asi budou muset že a když už to nepůjde tak dobře přes reklamu natož pak přes reference, opět můžete hádat, kdo bude všechno tyto nové idosy platit.
  Můj názor prostě na konci je na to takový, že nové idosy nedokážou generovat takové fin. prostředky (hodnoty) jako ve stávajícím licenčním modelu dokáže ten stávající, navíc zde ještě k těmto nižším hodnotám přibude ještě zmiňované náklady na provoz CISu, takže na konci ta finanní bilance prostě podle mého názoru bude více negativní, ale asi je to věc názoru.

  Hezký den