Hlavní navigace

Názor k článku Monopol na data o jízdních řádech skončí, stát je poskytne ve strojově čitelné podobě od Filip Jirsák - MD za správu CIS JŘ platí exkluzivním poskytnutím...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 11. 2013 17:22

  Filip Jirsák

  MD za správu CIS JŘ platí exkluzivním poskytnutím dat z CIS JŘ. To už jsem vám psal několikrát, takže pokud o tom chcete dál diskutovat, měl byste to buď vzít na vědomí nebo vyvrátit – ne to prostě ignorovat. Nabízím několik cest, jakými se můžete pokusit to vyvrátit – např. ukázat, že MD žádný exkluzivní přístup k datům CHAPSu nedává, nebo ukázat, že ten exkluzivní přístup k datům nemá vůbec žádnou hodnotu.

  Finanční bilance stejná nebude, v tom máte pravdu, ale to nikoho nezajímá. Když stát zaplatí stavbu silnice, také se tím finanční bilance změní, ale neznamená to ztrátu pro daňové poplatníky (pokud tu silnici využijí) – sice vydali peníze, ale získali za to silnici. Když stát místo zaplacení stavby umožní staviteli vybírat na silnici mýto (až do výše ceny silnice s úroky – pak stavitel předá silnici státu), finanční bilance bude stejná, jako před stavbou silnice, a bude to stav podobný současnému stavu s CIS JŘ. V obou případech (stát zaplatí stavbu × ponechá právo vybírat mýto) je situace z pohledu daňových poplatníků stejná – sečteno podtrženo, žádné nové náklady ani v jedné variantě nejsou. Úplně stejně je to i s CIS JŘ.

  Pokud budou data z CIS JŘ veřejná, nikoho moc nemusí zajímat, že by CHAPS přestal provozovat IDOS – bude za něj náhrada. Vy jste ale asi myslel CIS JŘ. Za prvé, pokud nebude chtít CHAPS trucovat, těžko to pro MD někdo udělá výhodněji. Za druhé, i kdyby to dělal někdo jiný, pořád se data budou předávat ve formátu JDF, protože o formátu nerozhoduje CHAPS, ale příslušný dopravní úřad.

  Jaká bude výsledná bilance není věcí názoru, to se dá spočítat nebo alespoň odhadnout. Ale určitě je k tomu odhadu potřeba započítat všechny transakce, které v tom systému probíhají – nemůžete to zjišťovat tak, že peníze někde vydáte, ale už nezapočítáte, jaké plnění jste za ty peníze dostal nebo kam doputovaly. Přesně z tohohle důvodu se používá podvojné účetnictví, protože tam máte tu kontrolu podvojnosti a nemůže se vám stát, že se peníze uprostřed transakce někam vypaří nebo se zase najednou objeví.