Jejda vy jste legracni lumici, Bloomberg mel data mimo firmu uz pred 15 lety (a to byly nejaky data) a veskere bankovni nastavby jako jsou stavebka a penzijka se delaly venku. Jo a mimochodem, i kdyz je to inhouse tak servis se drzi dodavatelsky, vetsinu securitniho know how drzi externi firmy, ktery jenom jedou podle nejakyho whitebooku. U Dellu je z hlediska virtualizaci obrovskej tym lidi co to stavi firmam ve velkym uz asi pet let. Vetsinou teda privatni cloudy v DC ale i public, kdyz je to mensi projekt.
Treba callcentra jsou de facto uplne ven vcetne dat a lidi.
Podle mně je kombinace placatého telefonu a tabletu kontraproduktivní. Tak buď hodně pracuju na NB(nemám na mysli nějakou 17" obludu, ale opravdu přenosný počítač) a tahám ho sebou a semo tamo potřebuju browsit po NETU někam se donavigovat , mít sebou nějaký organizér, kontakty přečíst nebo napsat jednoho dva emaily bez vytahování NB - pak si pořídím placatý telefon....tablet mi je k ničemu, nebo pracuju na PC nebo hůře přenosném NB, pak chodím jen s tabletem a k němu mám hezkej odolnej obyčejnej telefon.
Nicméně tahat sebo notebook nebo ultrabok, tablet a ještě placatej telefon (nejlépe 5palcovej) může jenom blázen nebo spíše člověk, který se rád chlubí a předvádí....ostatně někdo kdo si pořídí ohryzané jablko za cenu pytel pomerančů se prostě předvádět musí.........
V pripade nouze ... mam putty na 8 let stary nokii se symbianem. Nejaky ten shutdown na tom vymackat lze ... ale nazvat to praci ...
A co se tyce cloudu ... staci se rozhlidnout, i placeny sluzby koncej ze dne na den, z minuty na minutu ... a data jsou v lepsim pripade v trapu. Nedovedu si nejak predstavit, ze bude nekdo mit nekde desitky/stovky TB dat ... to se neda v zadnym rozumnym casovym horizontu postahovat. A i to je doslova prdlajs vuci tomu, kdyz by nad tim firma postavila svoji infrastrukturu ... vymenit komplet vse trva roky i v pomerne maly firme.
To je prave to ... ze predne nevim proc bych mel neco tahat domu a doprace, specielne kdyz rozhodne nechci, aby se mi na jednom zarizeni michaly firemni a soukromy data (neb to zarizeni je BUD soukromy, a pak prevazne porusuju nejake ty zakazy NEBO je firemni, a pak jaksi ma firma pristup k memu soukromi vic nez je zdravo + spoustu veci nemuzu). Druhak vetsina lidi pouzivajicich ntb ci jine mobilni zarizeni nependluje mezi dvema kanclama, ale jezdi z mista na misto. Ale jo, nekdo trebas ma 100 obchodnich parneru, kteri mu pripravi monitor, klavesnici, mys ... kdykoli dorazi ...
Jenze ta realita je jinde, kupodivu, vetsina obchodaku si sebou vozi i projektor, pokud nekde chteji neco prezentovat.
Jinak zcela bezne mi tu dodavatel doladuje upravu, kterou sem si objednal, primo na miste z ntb. Zdrojaky ma jaksi komplet sebou, provede drobnou upravu, a behej 10ti minut to prekompiluje. Nikam se pri tom pripojovat nemusi, coz nevim jak by udelal, kdyby chtel pouzivat ten cloud ...
Nejde o penize, jde o ta data. Uvedomte si, ze v pripade (trebas) ty banky, ztrata (nebo jeste hur unik) tech dat muze tu banku behem par dnu polozit. Zcela bez ohledu na velikost.
Chci videt dodavatele, kterej se zavaze (a zajisti) proti necemu takovymu a bude ochoten takovy skody pokrejt. A samozrejme ... zaroven nabidnout cenu, ktera o 10 radu nepreleze vlastni HW s vlastnima lildma.
Texty, které pan Dočekal produkuje jsou urceny k tomu, aby si je precetlo co nejvice lidi, takze pro ukladani do Cloudu idealni pripad :-)
Pro nas ostatni co mame data, ktera nejsou urcena pro sirke publikum je cloud dobry tak na zalohovani zasifrovanych archivu. A na to je tablet dost neprakticke zarizeni.
Nevidim na mobilu na koho reagujete, ale jestli pisete o nejakym dropboxu, tak to bude mozna ta chyba v matrixu. Cloud ve velkych firmach a statni sprave je cely system virtualnich datovych center postavenych treba na VMware vcetne sitovani, terminace mpls nebo ip sec, dmz, desitek vApps s storage v Raid 5+0. Jedou na tom obrovsky oraclovsky databaze i kdyz dlouho byl problem s licencovanim. Jedine o cem muze byt rec je kolik toho je postaveno na public a kolik privat.
Přesně opačně. Opravdu velké firmy data nepustí a mají svoje úložiště, to může být taky svým způsobem cloud.
Důvod je ten, že jednak data měli v takovém množství ještě před začátkem módy cloudu. A pak hlavně na to mají peníze. HW SW třeba může být formou pronájmu \ leasingu ale rozhodně to není "příplatkový" Google Drive. V těchhle firmách se v rámci bezpečnostní politiky spíš se ani na webové cloudy nedostanete.
Do běžného cloudu jako je Gdrive,DropBox,OneDrive atd... strkají data hlavně jednotlivci a malé firmy. Protože nemají na to si platit svůj server.
Proboha jaky diskovy pole? Nebavim se ani o inhouse cloudech, to ma de facto kazdy. Vemte si nabidku od nejsilnejsi trojky nemecku kdo to poskytuje a chtejte reference s kontakty, ja jsem to videl kdyz matka tendrovala. Je ale pravda ze banky tam casto davaji jenom nektere agendy hodne se tam stavi DR, nejake cold servery s rezervovanym vykonem apod. A u nasi statni zpravy se ptejte na cem jsou postaveny veci za posledni 3 roky. Mimochodem, delaji to docela maly firmy, cekal bych nekoho vetsiho.
Tablet využívám hodně, ale většinou na konzumaci. Filmy, hudba, web, e-booky, mail jsou v pohodě. V případě psaní textu, na úpravu tabulek, nebo třeba i úpravu zdrojáku už to chce externí klávesnici, USB či BT. Dá se použít i na správu serverů přes SSH, v případě nouze funguje třeba i TeamViewer. Vzhedem k tomu, že mám 10" displej a S-Pen, dá se to zvládnout. Ale komfortní to teda není.
Pokud jde o cloud, asi už jsem moc starý, ale prostě svá data na cizí servery opravdu ne, byť by šlo jen o nějaké osobní věci. To to radši budu mít lokálně a synchronizovat při připojení k síti třeba na NAS.
Přesně, proto mám dva browsery. Chrome na klasické prohlížení webu, má pro mě nejpřijatelnější UI, a na stahování Dolphine, který se dokonce zeptá, kam to chci uložit. Chrome je na download opravdu chromý, kolikrát mi místo dokumentu uložil třeba "download.php" :-)
,,Firemni data v cloudu maji prevazne banky, financni instituce, stat a velke korporace a technologicke firmy."
Cloud != vlastni diskove pole
Pravdepodobne jste bankovni a podobne dulezite *backend sw&hw architektury nevidel ani z rychliku. Nic si z toho nedelejte, to je ucel.
To je právě to, že nebudu tahat nic kromě tabletu. Doma monitor (nebo dva) v práci monitor, na obou místech klávesnice, myši a přenáším jen tablet.
Pokud má zákazník nastavenou politiku, že se nic ven nedostane, tak to asi na dálku neopravím i kdybych měl desktop ne?
Takze misto toho aby ste sebou vozil skladny ntb, budete tahat tablet, k nemu klavesnici, dva monitory ... ??? Jo, tomu rikam efektivne pouzivane nastroje. Specielne sem pak zvedav, jak budete na dalku provadet kompilaci drobne upravy, u zakaznika, ktery ma nastavenou politiku tak, ze se ven nijak nedostanete. Muzete pravda vybehnout nekam na strechu budovy a lovit nejake to 3G ... a pak si par hodin pockat, nez se vam aktualni verze postahuje.
Pokud dela pro nejakou firmu ... tak se mu velmi rychle muze stat, ze po nem budou chtit zatahnout poradny flastr, protoze kvuli tomu jeho cloudu jsou jejich firemni data verejne na netu.
Dokazu pochopit, ze si zprovozni at uz jednotlivec nebo firma nejaky nas/web/... a externisti/obchodaci/... se k datum dostanou tak. Ale naprosto nedokazu pochopit, ze nekdo venuje svoji firmu (doslova) nejakymu cemusi ... nad cimz nema vubec zadnou kontrolu, nemuze vubec nic ovlivnit, a nejaky garance ... existujou tak maximalne per huba.
Dovolim si totiz tvrdit, ze v dnesni dobe 80+% hodnoty firem jsou prave jejich data.
Pointa je v tom, ze az na extremni vyjimky se bez pocitace (at uz desktop nebo notebook ...) poskytujiciho standardni desktopovy prostredi ... pracovat neda. Tech aspektu je pak povicero:
1) aplikace - drtiva vetsina jich na nicem jinem nefunguje
2) rozhrani - bez klavesnice se drtiva vetsina veci delat neda vubec, nebo s radove nizsi efektivitou
3) data - spousty lidi pracuje s cim dal vetsimy objemy dat, ta data potrebuji mit nejak dostupna (= nikoli vsemozne tragikomedie typu 3G ...) a musi je mit kam dat.
4) protoze offline - velmi mnoho lidi pracuje tak, ze maji ntb, na kterem si sebou nosi kvanta dat, nebot jednoduse nemohou byt neustale online a ani to neni technicky realizovatelne.
5) vykon - i na "hloupe" browseni po webech je dnes treba hodne vykonu, a je to cim dal horsi kvuli cim dal vetsimu vyuzivani js. Nektere cinnosti pak jsou na vsemoznych tabletech naprosto nerealizovatelne.
Proboha te Kares ma zjevne problemy s okolim, respektive s vnimanim a vyhodnocovanim informaci. To jako pod clanek o tom, ze se prodava cimdal tim vic motorek napise story o tom, ze na skutru tvarnice neodveze. Ja mam kolem sebe 100 lidi kteri potrebuji postu, web, firemni ERP, jenom kvuli tomu ze je to programovany v 2006 to nebezi na mobilech a tabletech (takze pouzivame citrix klienta). Konstrukteri jsou v jine divizi a jsou dva, je to hluboko pod procento celkoveho stavu. Mam psat nekde fantasmagoricke posty o tom co to znamena delat na pocitaci? Navic CADovi programatori sedi na prdeli cely den, kdo by jim proboha kupoval neco jinyho nez poradnou workstejsnu?
Firemni data v cloudu maji prevazne banky, financni instituce, stat a velke korporace a technologicke firmy. Firmy ktere maji korenspondenci s dodavatelem pantiku ke skrinkam to zatim maji lokalne, stejne jako kluci doma, co tam maji dulezity informace, ktere musi mit doma na NASu za 2500 Kc, to da rozum.
Plně s Vámi souhlasím. Jsou oblasti, kde tablet nepředstavuje plnohodnotnou náhradu za desktop nebo NB a naopak oblasti, kde je použití tabletu jednoznačně vhodnější. To jsem ale už řekl hned ve svém prvním příspěvku v titulku slovy "Jak kdo", tzn. někdo ano někdo ne. Naopak jsem nikde v článku netvrdil, že "... všechno kolem nás má materiální základ a tudíž každý je konstruktér, či projektant,"
Problémem jednoho superzařízení je, že když Vám na něj někdo sedne (nebo spadne do louže, ukradnou Vám ho, porouchá se, vybije se baterka...), rázem nemáte vůbec nic (od zjištění času po jakékoliv spojení se světem), osobně u sebe radši nosím množinu specializovaných zařízení, jež jsou v případě nouze do jisté míry zastupitelná (do této množiny pak spadá třeba i notýsek s propiskou).
Ale kdo ví, třeba to jednou (až bude existovat all-in-one řešení bez kompromisů) půjde vyřešit tím, že u sebe budu ta superzařízení nosit dvě.
Specializovany soft bude vzdy funkcni na specializovanem pocitaci, dnes to je pc s windows a mac. Ti, co s nimi pracuji pak tablet maji jako doplnek. Ale kolik takovych profesi je? Radove asi v procentech. Ten zbytek jsou konzumenti a tem pouze tablet postaci, o tech asi byla v clanku rec. Je zvlastni, ze vzdy u takovychto clanku se ihned ozve nekdo z kreativniho prostredi a oponuje. Ja sam pc k praci potrebuji a beru, ze ten clanek neni o mne a tudiz by me nenapadlo hned autora kritizovat.
Fungují v Office 365 makra VBA? (Myslím tím v telefonu nebo v tabletu) Zatím jsem nenašel způsob, kdy bych si alespoň mohl prohlédnout svojí práci v tabletu, a natož aktivně používat. Zkusil jsem si nainstalovat Microsoft Office Mobile do tabletu, ale nepovedlo se mi otevřít žádný lokální soubor s makry, abych to vyzkoušel. Stále to chtělo připojení do cloudu. Firemní dokumenty, ale do žádného cloudu dávat nebudu. Takže MS Office Mobile pro android jsou pro mě nepoužitelné. Existuje vůbec nějaká varianta, kdy by šly v tabletu využít makra VBA?
No jasně, ale kdyby to jedno zařízení byl tablet, tak by se dal ten tablet použít jako jediný počítač. Přijdu do práce, zapíchnu tablet a pracuju, pak jdu domů, po cestě ve vlaku sleduju film, doma si na tabletu něco zahraju, nebo v domácí síti pustím hudbu. Prostě mít jen jedno ultra přenosné zařízení na všechno.
Každopádně to asi ještě není reálné, ale doufám, že ta doba jednou přijde.
Na tabletu/mobilu s Androidem jsem narazil na věc, která mě ale neskutečně irituje. Mám několik kancelářských aplikací (včetně těch od MS a Google, i další, placené - Docs To Go, OfficeSuite Pro) a žádná neumí (nebo to neumím v nastavení najít), pro mě zásadní věc – po kliknutí do tabulky v buňce, kde je číslo, rovnou zobrazit numerickou klávesnici, vždycky to je o dotyk navíc. Muset to dělat 100x za den, tak to rozšlapu.
No jo, ale jak by ten webový developer "na tabletu" pracoval? Sám to popisujete, tablet by byl obdobou klasické počítačové skříně, byla by k tomu třeba kompletní sada periferií. To už se nějak ztrácí specifičnost tabletu, stejně tak by šel použít nadupaný smartphone nebo libovolný (note|net|ultra)book.
Měl jsem jen tablet a chtěl jsem se podívat na film s titulky. Tak jsem se je vydal najít a stáhnout.
Jenže v mobilním Chrome se to nepodařilo. Vrstva s captcha kódem byla napůl skrytá a když se mi ji nějak podařilo objevit, captcha kód se neobjevil.
Tak jsem zkoušel různé prohlížeče a různé weby, nakonec jsem titulky stáhl, ale ještě jsem je musel vyndat ze zipu a soubor přejmenovat. Nakonec z toho byla anabáze na 45 minut! Věc, která na desktopu trvá tři kliky.
Já nevím, přemýšlím o tom jestli by šlo programovat na tabletu už delší dobu. Jeden externí monitor připojit půjde určitě. Dva možná taky. Klávesnice, myš problém není, takže jde o software.
Nejsnazší možnost je ssh na nějaký server a tam programovat ve Vimu. Jeden kolega takto programoval několik let (na notebooku teda, ale to je asi jedno) a vymazlil si Vim spoustou pluginů, takže dokázal editovat kód rychleji než mnozí v plnohodnotném IDE.
Pokud jsem ale zvyklý na nějaký lepší editor (já mám rád Sublime Text) nebo dokonce IDE tak mám zatím asi smůlu.
Takže ve finále by možná webový developer mohl zahodit počítač a pracovat na tabletu, ale nemyslím si, že by byla nějaká velká radost takto pracovat.
Děsí mě představa psaní rozsáhlejšího textu na tabletu. I k ntb si raději připojím externí klávesnici (už proto, že stojí podstatně míň než ten ntb a nemusím se bát, že zničím tu vestavěnou).
Jakákoli rozumnější práce s grafikou je nereálná.
Data v cloudu = (a) kdykoli o ně bez náhrady přijít (b) kdykoli se k nim dostane nekontrolovatelný počet osob. Pokud nepoužíváte shity typu MS Office, ale děláte presentace např. v Beameru, tak jsou maličké a na několikagigovou kartu se vám jich vejde spousta (dtto texty ne v shitoffice, ale něčem rozumném, už Open/Libre Office má soubory zpravidla méně než třetinové velikosti).
To už bych viděl jako řešení mobil s Ubuntu s možností připojení externí klávesnice a monitoru, který Canonical slibuje. S tím, že externí zařízení lze mít doma, v práci, na chatě/chalupě (a v dalších destinacích) a vozit jen ten mobil
Ano, s filozofií, kterou uvádíte, lze určitě souhlasit. Nač chodit s kanónem na zajíce. Potíž je v tom, že autor článku zevšeobecňuje a nijak nerozlišuje mezi použitím něčeho pro domácí práci nebo pro práci ve firmě/pro firmu. A navíc z jeho článku přímo čouhá, že převaha jeho práce tkví v používání kancelářských aplikací, používání komunikačního software a v komunikaci v soc. sítích (mají snad všichni v ČR takovouto pracovní náplň?). Na to opravdu desktop nepotřebujete. Pro zajímavost uvádím názor čtenáře Vladimíra Kareše, zřejmě z firemního prostředí, který v podobné věci vyšel na Technetu dne 26.3.2014, cituji: "...Milý pane Zandl. Z vašeho článku je vidět k jakému účelu asi sám počítač užíváte. Zkuste si na tabletu narýsovat stavbu ve 3D - bez myši a klávesnice, provést rendering, oblet budovy a nahrát jako video. Článek jste napsal pro ty, kteří maji PC jako hračku a tlachání na facebooku. Ne k seriozní práci.". Za sebe dodávám, že k nápadu svěřit např. citlivá firemní data cloudu, nehledě na "operativnost" přesouvání stovek MByte či GByte technických dat do cloudu je zbytečné se vyjadřovat. Citlivá data nejsou články do novin.
Autor opomněl jednu zásadní věc - velikost displeje. Práce na 10" nebo dokonce 7" displeji nikdy nebude komfortní. Je to jistě vhodné pro nějaké instantní činnosti, ale u déle trvající práce je to opruz, který se s prací na kvalitním 24" monitoru nedá srovnat,
Dále nechápu dělění Desktop/Notebook. Tady totiž platí, že to co na Desktopu lze udělat i na libovolném kvalitním notebooku. Pokud někdo chce, i k nmotebooku lze připojit externí monitor, klávesnice a myš. Výjimkou mohou být snad jen nějaké extrémně náročné hry.
S první částí souhlasím. Zdaleka ne všichni se zaobírají primárně psaním článků a textů. I když se to tak novinářům a z článků, které následně píšou a my, někdy bohužel musíme číst, může jevit.
Nicméně předpoklad, že všechno kolem nás má materiální základ a tudíž každý je konstruktér, či projektant, je taky daleko od reality.
Většina lidí je právě v té výrobě samotné, ne v konstrukční kanceláři. A tam se více používají někdy dost složité (pro tablet) tabulky, správa výrobního cyklu, kontrole kvality atd. Další spousta lidí je ve středním managementu. Tedy zase (pro tablet náročné) tabulky, grafy, data...
Pazdopádně ani tady si plné nahrazení tabletem, bez snížení efektivity práce (což ale v zájmu "pokroku" také není výjimkou) nedokážu představit.
Berte to jako zkušenost člověka pracujícího ve výrobě, kde ze sta zaměstnanců bylo max. 5 konstruktérů.
Běžná "kancelářská krysa" tohle zřejmě za určitého omezení (ale i výhod) může provést. Ale (bohužel) já, jako vývojář ne. Jedině v případě kompletného virtuálu, kde by tablet byl pouze pro klienta. Ale i tak - dva 24" monitory nenahradím.
Pro někoho s 13" notebookem to ale může být zajímavá alternativa.
Autor uvádí (v duchu lifehacker) naprosto základní postupy pro jakékoliv (nejen pracovní) fungování na tabletu. Cloud, e-mail v cloudu (ten snad jde v tabletu používat lokálně?) poznámky... Nicméně používání (mini) tabletu s notebookem je myslím cesta správným směrem.
Ano, mohu mít jeden velký hrnec a v něm vařit vše, ale pro jedno vajíčko k snídani trochu zbytečné. Na druhou stranu v malém kastrůlku guláš pro celou rodinu taky neudělám.
Pokud nejste spisovatel, redaktor nějakého media, ajťák nebo programátor firmy zabývající se vývojem SW, tak budete při návštěvě firmy zabývající se výrobou v podstatě čehokoliv nejspíše překvapeni. Hlavní náplní práce pracovníků takové firmy totiž není odesílání e-mailů, psaní textů ve Wordu, práce s Excelem, PowerPointem, surfování po internetu apod., nýbrž něco zcela jiného. Rozhlédněte se kolem sebe: Téměř všechny předměty kolem vás byly vyprojektovány a zkonstruovány pomocí software pro modelování předmětů, pevnostní výpočty a technické výpočty, CAD a CAM software, SW pro analýzy a testování apod. a tak bych mohl pokračovat. Tady, ale i v případě mnoha desítek dalších činností i profesí je tablet naprosto k ničemu. Berte to jako poznatek člověka, který již řadu let pracuje jako ajťák, avšak předtím léta pracoval postupně jako konstruktér, pak projektant i výpočtář.
Ja mam vsude Office 365, One Note a zalohovani pres One Drive jako cloudove uloziste. Mobilne pouzivam Windows Phone Samsung AtivS (neni jiz v prodeji), na nocnim stolku tablet SurfaceRT (dovezeno z USA), ultrabook Lenovo a v kancelari na dvou velkych monitorech vykonne PC od HP. Data jsou pouze v cloudu.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.