Hlavní navigace

Názor k článku Na podceňovanou hrozbu SQL injection doplácí i řada českých webů od Karel - První odstavec je velice nepěkné paušalizování. Záleží na...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 6. 2008 11:39

  Karel (neregistrovaný)
  První odstavec je velice nepěkné paušalizování. Záleží na architektuře a na samotné aplikaci. Na mých stránkách může kdokoliv použít SQL injection, ale v ničem mu to nepomůže. Dokonce se může k databázi připojit přímo přes SQL a dělat si tam co chce a číst co chce. A čímpak to? V databázi je sice nosný uživatel (a několik utilities účtů), ale každý uživatel se tam připojuje přes svůj vlastní účet, ke kterému se nastavují práva. Při registraci přes web se pomocí pečlivě ošetřeného (a miniaturního) mechanismu založí přímo databázový uživatel s defaultním profilem a veškeré zabezpečení pak přebírá tento DB server - a že to umí výborně.

  Zde popsaná SQL injection je nebezpečná pouze ve chvíli, kdy se webové logika připojuje do databáze pod privilegovaným uživatelem a autor veškeré ošetření přesouvá právě na tuto webovou logiku. Právě tato webová logika a důvěřivý DB server jsou náchylné k útoku.

  Ve zkratce: SQL injection je typ útoku, kterému se dá bránit buďto pečlivým vytvářením aplikace, nebo zvolit takovou architekturu, u které SQL injection nemá smysl.

  U podnikových aplikací a zabezpečených intranetových řešení je volena obvykle druhá metoda. Bohužel není rozumně použitelná s "low end" technologiemi jako bývalo MySQL (dnes už to zvládá, ale programátoři už mají zažité vzory chování, které s tím nepracují) a rovněž není rozumně použitelná s "low end" hardwarem (pokud chci mít v databázi tisíce uživatelů, už to samo bude obrovskou zátěží pro HW). V každém případě nesouhlasím s paušalizováním "SQL Injection je vždy problém".