Zatímco světové burzy klesají, algoritmy Equilibre se prý můžou radovat. Spoluzakladatel startupu Martin Schmid zmiňuje, že se už v minulosti ukázalo, že když jsou světové trhy v panice, dobré algotradingové firmy mají často nejlepší období.
Equilibre staví algoritmus pro obchodování na burze nové generace. Takový, který sleduje dění a pak sám jedná, obchoduje v rámci zlomků sekund, vnímá mikrostrukturu trhu a jemné pohyby cen. Využívá přitom teorii her, velkou specialistu tvůrců.
Spoluzakladateli jsou kromě Schmida také Matěj Moravčík a Rudolf Kadlec. První dva jmenovaní si v prváku na vysoké si řekli, že si vydělají nějaké peníze online a vytvořili algoritmus, který za ně nelegálně hrál poker. Fungovalo to a později jej převedli do diplomky. A posléze v DeepStack, první umělou inteligenci, která dokázala porazit profesionální hráče pokeru. DeepStack později koupil Google a tvůrci se přidali do jeho týmu DeepMind. Tam se potkali právě s Kadlecem.
Teď už všichni hrají opravdu velkou hru na americké burze. Když před pár týdny oznamovali kolem čtvrt miliardy korun na nové investici, hlásili také, že jdou na americkou burzu – ale IPO to ještě není. Mají tam své algoritmy. I světová hra se ovšem dá hrát z Prahy, říkají.
„Na home office nevěřím,“ vítá mě Martin Schmid, když se procházíme kancelářemi Equilibre. Jednotlivé místnosti od sebe odděluje jen sklo a je tu i gauč, přesně podle nepsaného pravidla startupů. Přesto je tato firma hodně jiná. Už proto, že jsme ve sdílených kancelářských prostorech, jejichž část si pronajímá. V centru Prahy a zároveň trochu dál od míst, kde se startupy běžně usídlují. Ale AI se tu koncentruje, o patro níž s ní pracuje Tomáš Mikolov nebo Jaroslav Beck. V Equilibre dva velké monitory u vchodu ukazují grafy, jak se daří algoritmům při obchodování, ale třeba taky kvalitu vzduchu v kanceláři.
Míjíme asi deset bílých tabulí. „Je to prostě rychlejší,“ říká Schmid, když hovoří o tom, jak na ně tým kreslí algoritmy i budoucnost, na kterou tato mladá firma nastoupila. Cesta Equilibre zatím vede strmě vzhůru, alespoň to naznačuje několik událostí, se kterými se může pochlubit.
Už to, že první investice v hodnotě skoro 140 milionů korun přišla v podstatě jen s tím, že se zakladatelé nezávazně bavili o svém nápadu s prvním investorem, kterého potkali. Bylo jím před třemi lety české Credo. K němu se okamžitě přidal Rockaway a Miton, fondy, které v Česku mimo jiné v brzké fázi „chytly“ dva ze tří zdejších jednorožců a kromě nich třeba tahouna v umělé inteligenci Rossum, Slevomat nebo třeba DoDo.
A něco o trajektorii firmy vypovídá také nejnovější investice o hodnotě v přepočtu asi 230 milionů korun. Peníze už směřovaly i ze zahraničí, od fondu Blossom Capital. Startup zároveň uzavřel partnerství se zavedenou tradingovou společností Tower Research Capital, které umožní Equilibre nasazovat produkt na burze v New Yorku.
Poslední náznak je na české poměry vůbec nejneobvyklejší. Triu zakladatelů se totiž podařilo přesvědčit špičkové výzkumníky na umělou inteligenci a strojové učení z řady zajímavých míst světa, aby se přestěhovali do Prahy.
Například Agustin Lebron do Prahy přišel i s rodinou z Kalifornie po dlouholeté kariéře tradera a kvantitativního výzkumníka či úspěchu se svojí knihou The Laws of Trading nebo budování startupu zaměřeného na kryptografii. Vrátil se i Ondřej Bajgar, a tol z PhD v Oxfordu. V Británii se specializoval na bayesovské strojové učení a na výzkum v oblasti bezpečnosti umělé inteligence.
V odborné poradní radě startupu je třeba Michal Pěchouček nebo Richard Sutton, mimo jiné vědecký pracovník Keen Technologies, který před pár týdny dostal cenu považovanou za „nobelovku“ pro lidi z oboru počítačových věd. Nebo Murray Campbell, výzkumník IBM Research a spoluautor prvního počítače, který porazil mistra světa v šachu Garryho Kasparova. A samotní zakladatelé za sebou mají práci třeba i v IBM.
„Lidi v oboru celkem vědí, kdo jsme. Jedna věc je ale lákavý tým. A druhá projekt, to znamená pracovat se šikovnými lidmi na něčem hodně novém, co předtím ještě nikdo neudělal. Asi je to trochu šílený nápad, dělat to, co děláme, ale nějaké lidi baví dělat nové věci, co se ještě nikomu nepovedly. A když přijdou do začátku startupu řekněme jako zaměstnanec číslo 20, je to přeci něco úplně jiného než být mezi několika stovkami lidí. Přitom jednou třeba budou zaměstnanec číslo 20 v něčem tak velkém," říká Schimd.
Jaká část vašich lidí je aktuálně ze zahraničí?
Je nás asi 23, podle toho, jak se to počítá. Asi pět nebo šest ze zahraničí, zbytek Čechoslováci, asi 60 procent z nich Češi. Z těch ze zahraničí máme dva Američany z Kalifornie, jednoho Brita, Nizozemce i Poláka.
Říkáte, že kladete důraz na to, že jsou opravdu tady, v kanceláři. Už předtím bydleli v Česku?
Ne, hodně z nich v Praze předtím nikdy nebylo. Pro některé to bylo složitější, pro jiné méně, pro mladého single člověka z Kalifornie to bylo relativně jednoduché, ale Agustin se sem stěhoval se ženou a dvěma dětmi. Přijde mi, že jsou nadšení. Hlavně ten mladý, ten je vůbec poprvé v Evropě, a tak je pro něj všechno nové. Ale líbí se jim projekt, tým i to, jak se nám zatím daří. Poté, co přijeli a strávili tu nějakou dobu, všichni projektu věří o to víc.
Podle investic počítám, že máte hodnotu několika miliard korun, je to tak?
Ano, ale přesnou částku neříkáme. Můžeme říkat, kolik jsme vybrali na investicích. Teď jsme se trochu otevřeli, protože chceme nabírat nové lidi. Ale dosud, pokud se o nás psalo, tak třeba v zahraničí, třeba na CNBC…
S první investicí jste měli bleskový start, sami jste říkali, že rychlejší, než jste si představovali. Byli jste s Matějem Moravčíkem tehdy ještě stále zaměstnanci Deepmindu?
Měli jsme neformální povídání, když jsme byli na kávě se zástupci Credo Ventures a ti rovnou řekli, že do toho jdou. My neměli vůbec nic. Když jsme nabírali první investici, hotovo bylo možná šest nebo devět slidů prezentace, kde jsme ukázali, co chceme a kdo jsme.
To není obvyklé, že by se v Česku sázelo tolik na tým s představou. Víte, co investory přesvědčilo?
Myslím, že to byly dvě věci. Jednak naše historie, ke které patří právě DeepStack a DeepMind, a pak už poměrně velký tým. Bylo nás v podstatě osm kamarádů, kteří za sebou něco měli a pracovali spolu posledních deset let.
Nebylo bolestivé z těch zmíněných rozjetých firem s velkými úspěchy odcházet?
Bylo. Jediná věc, která nás napadla jako ještě lepší než to, co jsme dělali, byla zkusit něco nového. Vybudovat z Prahy fakt úplně top tier tradovací firmu na světě. To rozhodování nám trochu ulehčila korona. Bylo to zvláštní období, člověk stejně nechodil do kanceláře.
Dá se z Česka vybudovat top algoritmus na obchodování, který dobude burzu?
Opravdu si myslím, že to dokážeme. Nebude to hned, ale jsme na trajektorii vybudování špičkové světové tradingové firmy založené na umělé inteligenci. Ale podle mě jdou z Česka dělat obecně dobré věci, když se staví týmy z lokálních lidí.
Nestačí to ovšem na světový vrchol. To, proč si myslím, že my to dokážeme, je skutečnost, že se sem kvůli nám stěhují lidé z celého světa a získáváme mix, který je podle mého k tomu potřeba. Stačí přitáhnout pár špičkových, hodně zkušených lidí ze Spojených států, z Británie… A pak k tomu člověk z druhé strany přimíchá hromadu šikovných juniorních lidí z matfyzu, ČVUT. Když se to dá dohromady, bude to fungovat.
Vypadal by projekt jinak, kdybyste ho stavěli v San Franciscu nebo třeba v Kanadě?
K tomu mám smíšené pocity. Děje se hromada velmi zajímavých věcí a valná většina právě třeba v Silicon Valley a podobných centrech. Ale pro nás mnohem víc dávalo smysl působit v Praze. Jednak kvůli naší síti lidí – věděli jsme, že prvních pár skvělých lidí, se kterými jsme pracovali, je tady, a půjdou do toho s námi.
A pak je tam problém, na který lidi často nemyslí – v Silicon Valley se toho děje zajímavého vlastně až moc a všechno je to celkem sexy. Lidi tam strašně rychle přebíhají z firmy do firmy, udržet talenty je těžké. Výhoda Prahy tak je, že se tu v oblasti umělé inteligence ve skutečnosti tolik sexy věcí neděje a my si můžeme ten talent udržet. Vlastně jsme otočili nevýhodu ve výhodu.
Už dříve jste říkali, že když se to nepovede, v nejhorším vyděláte pár miliard. To platí? Už je vyděláváte?
Pravděpodobnost našeho úspěchu se zvyšuje. Chceme ale hodně tajit to, co děláme a jak daleko jsme, kvůli konkurenci. Automatické algoritmické obchodování skutečně dělá hodně firem, náš způsob je ale specifický a vychází právě z naší minulosti v umělé inteligenci ve hrách a vytváření samoučících mechanismů. Teď v podstatě děláme totéž – samoučící mechanismy, jen je směřujeme na burzu. Trénujeme si vlastní neuronové sítě, které po nasazení na burzu samy obchodují.
Co z té teorie her a AI ve hrách se odráží na Equilibre?
Především se algoritmy učí z nějakého experimentu, nejsou pevně „zadrátované“ – pokud bychom se drželi her – pro pokr, šachy nebo cokoliv jiného. Řekněme, že odehrají hodně partií v šachu, a metodou experimentu vytvářejí svoje další tahy. Na burze se poučí z toho, jestli udělaly dobrý nákup nebo prodej, a tak určí, co budou dělat do budoucna.
Dobře, to je ale v podstatě definice umělé inteligence, tedy něco se naučit z předchozích dat…
V základu ano a skutečně tak funguje řada modelů. A taková největší třída, která se projevuje, jsou predikce, tedy že se neuronka naučí něco předpovídat. Velké jazykové modely predikují další slovo. My ale nepredikujeme další pohyb ceny, aby na základě toho neuronová síť něco udělala. Využíváme takzvaný reinforcement learning, AI se učí celou akci přes signál, neuronky se samostatně pohybují, samostatně dělají rozhodnutí, zjistí, jestli bylo dobré nebo špatné, a postupují krok za krokem dále.
Kde bere rozhodující faktory?
Jsme v režimu vysokofrekvenčního obchodování. Neděláme nákup na den a na hodinu, jsou to obchody v rámci sekundy nebo spíš zlomek sekund. Neuronová síť se dívá na mikrostrukturu trhu, jak se ceny jemně pohybují. Zůstává v prostředí burzy. Nemá žádné informace „zvenku“ ze světa.
Neuronové sítě dále vyvíjíte, že?
Není finální řešení a to také nikdy nebude. Ať už bude neuronka jakkoliv dobrá, budeme trávit většinu svého času vylepšováním algoritmů, neuronek, signálů, zkrátka všeho.
Co se událo za okolnosti, že máte dojem, že můžete dobýt burzu, být top firma svého typu na světě?
Dělat algoritmické obchodování je obecně špatný nápad. Existuje řada úspěšných firem a chytrých lidí, kteří už na tom vydělávají a jsou velcí. Jediný způsob, jak uspět, je dělat to úplně jinak. To je ostatně přesně důvod, proč startupy přicházejí.
Náš nápad není až tak nedosažitelný, může s ním přijít kdokoliv. Jenže poskládat dnes tým je opravdu těžké. Ti, kteří umějí vytvářet samoučící algoritmy a mají dlouholeté zkušenosti, pracují právě v OpenAI nebo DeepMind a typicky se jim do tradingu vůbec nechce. Toho chceme využít, poprvé je tu nějaká šance, že iniciální masa týmu už vypadá nadějně a my chceme lákat právě na to, že mají šanci být v začátku něčeho nového, co takto vyroste.
S čím vším bude vaše AI podle plánů jednou obchodovat?
Podobně jako nejsou naše samoučící algoritmy zadrátované pro konkrétní hru, nemusíme je směřovat na jednu komoditu, se kterou obchodovat. Na řadě burz je hromada různých produktů, od pšenice na jedné straně světa po akcie Applu v Asii.
Za jak dlouho to dokážete?
Myslím si, že za pět let už budeme patřit mezi opravdu velké světové hráče.