Hlavní navigace

Názor k článku Nahlašování podle DMCA je v boji proti pirátství nanic, uznává šef RIAA od Pavel - Jenže já nemluvím o ilustracích. V Malém princi je...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 1. 10. 2015 9:20

  Pavel (neregistrovaný) 95.172.74.---

  Jenže já nemluvím o ilustracích.

  V Malém princi je (volně parafázuji): "Když jsem byl dítě, přemýšlel jsem jak by vypadal had který spolknul slona. Nakreslil jsem to a vypadalo to asi takhle: (následuje obrázek). Dopělí si mysleli , že je to klobouk, tak jsem nakreslil hada se slonem v průřezu (obrázek)..." Prostě bez těch obrázků je ten text kolem nich nicneříkající nesmysl.

  Podobně ve Válce s mloky je gradace děje ukazována na aktuálních novinových výstřižcích, které tam jsou jako obrázek a bez nichž ta kniha ztrácí hodně ze své kvality.

  Ještě mě napadá třeba Arthur Conan Doyle a Znamením čtyř (možná to je jiný příběh, nejsem si jistý), kde Sherlock Holmes luští obrázkovou šifru. Bez obrázků těch obrázků ztrácí text smysl.

  Prostě i v beletrii jsou někdy obrázky nedílnou součástí textu, nejde jen o ilustrace. A skutečně si nejsem jistý, jestli vydávání Čapka za první republiky u nás, Saint-Exupéryho ve stejné době ve Francii nebo Doyla v předminulém století dotoval stát, ale spíše bych řekl, že ne.