Hlavní navigace

Názor k článku Nákupy v zahraničí podraží kvůli DPH od Kajda - Není třeba plná moc, leda v případech kdy...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 11. 2010 0:24

  Kajda (neregistrovaný) ---.clnet.cz

  Není třeba plná moc, leda v případech kdy je adresát nesvéprávný nebo fyzicky neschopen vlastního jednání.za účelem vyřízení dané záležitosti.

  Podle připravované novelizace zákona o DPH provádí výběr CLA i DPH u dováženého zboží celní úřad, tak ať si sakra ty úřednické makovice na celní správě udělají oficiální bankovní účet, na který to budou všichni posílat.

  Pak když přijde zásilka a oni budou chtít doložit doklady tak ať kontaktují adresáta dopisem nebo emailem, který si každý občan bude moci na celní správě zaregistrovat zcela zdarma a bez nutnosti mít kvůli tomu vlastní elektronický podpis a v tom dopise celní úřad pak uvede číslo toho bankovního účtu, kód banky a variabilní symbol dle spisové značky řešeného celního případu a podle těch údajů si pak každý zaplatí dle následně stanovené výše částky za CLO a případně DPH, kterou adresátovi celní správa po doložení dokladů sdělí. Přitom by měla být pro adresáta platba složenkou i bankovním převodem pro tyto účely osvobozena od jakýchkoli poplatků pošty i bank, aby tím adresátovi nevznikaly zbytečné náklady navíc. Ten kdo má účet a elektronické bankovnictví by to zaplatil v klídku z domova a jiní třeba na poště složenkou. Jakmile by naběhla na účet celní správy platba tak by podle variabilního symbolu poznali, o který případ se jedná a zásilku by uvolnili což znamená, že by zásilka pokračovala cestou k adresátovi tak jako by nebyla celním úřadem pozdržena.

  To, že zásilka byla pozdržena je věc vyplývající ze zákona, ale tím současně platí i to, že dopravce např. Česká pošta díky tomu pozdržení zásilky defacto nesplnil zaplacenou službu doručení zásilky adresátovi. Takže poté co celní úřad zásilku po naběhnutí platby DPH na jeho účet uvolní tak má být zásilka celním úřadem předána dopravci, který by ji tak jako tak doručoval adresátovi pokud by vůbec nebyla pozdržena a tento dopravce následně naplní původní zaplacenou službu tím, že zásilku doručí adresátovi.