Hlavní navigace

Názor k článku Nákupy v zahraničí podraží kvůli DPH od Kajda - Prodejce v EU účtuje DPH pouze při prodeji...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 11. 2010 1:48

  Kajda (neregistrovaný) ---.clnet.cz

  Prodejce v EU účtuje DPH pouze při prodeji zboží v rámci EU, ale pokud prodává zákazníkovi, který je mimo EU tak se DPH neúčtuje a zákazník platí DPH v cílové zemi. Podobné to mají i jiné země včetně Číny tj. když si objedná v čínském obchodě Číňan tam mu daň účtují, ale cizinci ne. Jsou na to i oficiální mezínárodní smlouvy proti tzv. dvojímu zdanění.

  Zásilky viz např. zmíněné zapůjčení obrazu muzeu apod. řeší celní zákon a v návaznosti na něj i zákon o DPH, a to tzv. režimem dočasného použití s nárokem na osvobození od CLA a DPH. Režim dočasného použití se týká zboží, které je na území EU jen dočasně a které má být vyvezeno zpět mimo EU.

  U věcí osobního charakteru zasílanými mezi soukromými osobami je osvobození do hodnoty 45 Euro.

  Věci, které slouží třeba k již zmíněné prezentaci jsou opět věci řešené v rámci dočasného použití v cílové zemi a jsou opět osvobozeny od CLA a DPH.

  Osvobození pošty vyplývá ze zákona a u nás je odvozeno od faktu, že pošta je plně státním podnikem s plně státem regulovanými cenami služeb zatímco ceny soukromých dopravců jsou tržní. Žádná soukromá kurýrní služba se v tomto ohledu se státem soudit nebude, protože možnost tohoto vyloučení je dána směrnicí EU 2009/132/ES.