Hlavní navigace

Názor k článku Nákupy v zahraničí podraží kvůli DPH od Kajda - Záležitosti okolo výběru cla i daní obecně včetně...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 11. 2010 2:15

    Kajda (neregistrovaný) ---.clnet.cz

    Záležitosti okolo výběru cla i daní obecně včetně DPH jsou přísně střeženy a mají vysokou prioritu z hlediska zájmů společnosti v nejrůznějších státech po celém světě. U nás podobně jako i v jiných zemích je neplacení cla a daní včetně DPH trestným činem. U nás je stanovena míra pokud úhrnná hodnota takového dluhu vůči státu za zdaňovací období dosáhne 5000 Kč.

    To, že má celní úředník právo otevírat zásilky a účtovat clo a DPH vyplývá z celního zákona a zákona o DPH a pokud jde o listovní tajemství tak to poskytuje jen takovou míru ochrany jakou zaručuje zákon a zákon o listovním tajemství toto pokrývá tj. postup celních orgánů vyplývající z celního zákona není zákonem o listovním tajemství považován za porušení listovního tajemství.

    Obecně platí, že i v zemích kde má demokracie mnohaletou tradici existují různými zákony vyjádřené a prosazované zájmy společnosti, které jsou nadřazeny nad některé zájmy jednotlivce. Je to celkem běžné a pokud si někdo myslí, že se nic takového v demokracii a kapitalismu nedělá, pak žije v hluboce mylných představách.