Hlavní navigace

Názor k článku Nápady v ceně zlata od David Nebeský - Je samozřejmé, že za stále přesnější cílenost se...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 9. 2000 17:23

  David Nebeský (neregistrovaný)
  Je samozřejmé, že za stále přesnější cílenost se nutně platí zužujícím se záběrem. Otázkou je, zda by zde toto nebezpečí skutečně hrozilo. I přes nesmírné množství stránek, které jsou na Internetu, je pravděpodobné, že pro většinu témat nic podobného nehrozí. Je to dáno tím, že budeme pracovat i s tím, kolik uživatelů si daný bookmark dobrovolně zařadilo, a s tím, že hloubka, v které by se člověk "ztratil", tedy velké množství velmi úzce specializovaných kvalitních, navzájem se nekopírujících serverů, na Internetu stejně s výjimkou několka mála témat není. Toto úzké zaměření však lze odstranit zakomponováním drobné "chyby" do systému.

  Něco podobného burzovnímu krachu by se však stát mohlo, byť obráceně. Systém by totiž působil pákovým multipikačním efektem a proto by fakt, že si nějaký server zařadili současně tři lidé mezi bookmarky, mohl při vhodné konstelaci hvězd způsobit, že se bookmarky na tento server lavinovitě rozšíří (a majitel serveru zbohatne).

  Přiznám se, že jsem nezvládl přečíst vše, co tu bylo napsáno. Proto se předem omlouvám, jestli budu opakovat myšlenky, které tu už zazněly. Ale napadá mě způsob ochrany osobních dat (pokud tomu tak říkáme), který by mohl být celkem neprůstřelný. Klient by poskytl svůj osobní profil v několika modifikacích. U dotazů, které by klad do systému, by neuvedl svoji "zpáteční adresu" ale jen nějaký identifikátor, podle kterého by ho nebylo možné najít a který by se v čase měnil. Systém by potom měl úkol nejen najít odpověď, ale najít i tazatele - například tak, že by odpověď poslal zpět stejnou cestou, aniž by přesně znal počet kroků. Tak by nebylo možné o nikom sbírat informace.

  Uvažoval však někdo nad tím, že členy systému a tedy majiteli bookmarků by měli být lidé, nikoli počítače? Jak to udělat, když změním počítač? Mohu své bookmarky přenášet, respektive najít je i u jiného počítače? To by byla další zajímavá funkce.