Hlavní navigace

Názor k článku Národní broadband strategie – není broadband jako broadband od Dan Ohnesorg - No na CVUT je ta agregace do nejakych...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 9. 2004 0:29

    Dan Ohnesorg (neregistrovaný)
    No na CVUT je ta agregace do nejakych 2G jeste horsi, tam jsou radove tisice stroju. Pravidla jsou zhruba takova, ze limit neni, ale jakmile nejaky doktorand objevi krasu dc++ na 100M lince, tak dostanu vynadano, ze moje ovecky zlobi a ja ho obratem servu za instalaci neschvaleneho software.

    Nicmene to je proste uplne jina situace nez domacnosti. To zjistuju denne na nasi komunitni siti. Ve firme nebo ve skole srovnam kohokoliv, protoze se me proste boji. Navic tam ma pripojku na neco jineho nez na tahani. Domacnost proti tomu ma pripojku jen na to tahani.

    Kdyz to vezmu z pohledu posledni mile, domacnost si ji bude chtit uzit naplno. Samozrejme u 1G dnesni stroje tezko stihnou takovy provoz generovat, ale za 10 let to problem jiste nebude. Budou se sledovat filmy ve vysokem rozliseni, software se bude pronajimat na hodinku nebo tak, budou se sdilet soubory. Tohle bude vsechno provoz pomerne lokalni. Konzumni vetsina nebude sledovat film z USA, kdyz mu prd rozumi. Soubory bude tahat od souseda, protoze to bude rychlejsi.

    Takze budeme mit hodne zatizenou posledni mili, strasne zatizeny spoj jednotlivych bunek s providerem a pomerne volnou linku od providera do "skutecneho Internetu". Zatizeni posledni mile bude dale stoupat s tim, jak budou mit domacnosti pristup k silnejsimu zpetnemu kanalu, budou se moct stat zdrojem. Nakonec si myslim, ze prave slaboucke zpetne kanaly dnesnich domacnosti chrani ty peeringove spoje pred pretizenim.

    Pokud v takovehle situaci deklaruji, ze dam do kazde domacnosti 1G, tak budu tezko resit, jak dostanu konektivitu do mista, odkud domacnosti napojim. Kdyz pokryji velke uzemi, tak tam snadno dostanu optokabel s treba 100 vlakny, ale protoze budeme muset jit stale k vyssim kmitoctum, tak bude pokryte uzemi prudce klesat a naklady na optokabel na kazdy uzel naopak stoupat. Zato bezdratove spojeni bunek bude perspektivni, akorat ze nebude mit kapacitu na utazeni vsech tech poslednich mili.

    No a zaverem tohoto dlouheho prispevku bych konstatoval, ze podle me nema bezdrat perspektivu a je potreba premyslet o dedikovanych spojich pro kazdou domacnost, tedy asi o FTTH. Ma radove vetsi dosah, radove vetsi pokrytelnost uzemi, vzajemne se nerusi. No a ze se musi zakopat. On se telefon take musel zakopat. Ten kdo ho zakopal byl par let ve ztrate. Dneska uz neni. A to je prumerny ucet za telefon mnohem mensi, nez bude prumerny ucet za Internet.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).