Hlavní navigace

Názor k článku Naskenovat, dát do tašky a odejít. Kaufland v Česku rozjel nákupy v obchodech přes aplikaci od anonym - Je pravda, že end-of-trip kód je až v...

 • 13. 11. 2020 8:57

  bez přezdívky

  Je pravda, že end-of-trip kód je až v exit zóně kvůli tomu, aby se nákup opravdu ukončoval tam, kde má. Z pohledu snižování času, který člověk zbytečně blokuje samoobslužnou pokladnu, je ale vhodnější, když má zákazník šanci naskenovat EoT těsně před vstupem k pokladně: pokud mu padne resken, může se odehrát mimo pokladnu, obzvlášť, kdyby se našel závažný rozdíl a bylo třeba provést plný resken. I kdyby se pokladna v ten moment uvolňovala, znamenalo by to hrozný chaos mezi samoobslužkami. I proto se (kde to jde) odděluje zóna pro self-scanning a samoobslužky pro ty, co neskenují, zatímco nakupují.

  Jestli se skenuje párovací kód ze skeneru/mobilu, nebo se ukazuje věrnostní kartička, je obecněji o volbě celého exit flow a toho, co může na dané prodejně fungovat lépe. Pokud mohou službu používat anonymové, tj. zákazníci bez věrnostní kartičky, není moc na výběr. Ale i v případě, kdy anonymové službu používat nemohou, může být skenování přímo z displeje skenovacího zařízení lepší nápad - například pokud věrnostní systém nemá fyzické kartičky, je poměrně nepohodlné vytahovat mobil (a odemykat, spouštět znovu aplikaci...) kvůli naskenování na pokladně, pokud používám skener. A to se děje v drtivé většině případů, pokud má zákazník na výběr...

  A jsou tu i zajímavé implikace: pokud se skener vrací před přístoupením k pokladně, zákaznící nemohou zapomenout jej vrátit. Ale pokud se s ním chodí až k ní, stává se poměrně často, že se zaplacením to pro zákazníka končí, vyjede ven, zapomene vrátit skener, všimne si třeba až na parkovišti. Ale to je už moc daleko, takže to nechá být. A někdo jde kolem a říká si - vida, kus elektroniky, určitě je v ní spousta lukratívních barevných kovů, to se hodí. A skener je fuč. Na to ale samozřejmě zase existuje systém pro upozornění zákazníka, že vyjel z prodejny i se skenerem. Taková MC18/PS20 umí kvílet hodně nahlas. :-)

  Nejlepši je zaplatit rovnou mobilem, což u nás jde v Tescu - jak vyplněním údajů, tak za pomoci G Pay/Apple Pay. Pak se fronta nestojí žádná.

  Jinak ten proces, kdy se skenuje kód na pokladně, a ten teprve vygeneruje kód na screenu skeneru, je takový hodně UX kreativní a moc by mě zajímalo, co za tím stojí. Ja to tam ještě neviděl.