Hlavní navigace

Názor k článku Naskenovat, dát do tašky a odejít. Kaufland v Česku rozjel nákupy v obchodech přes aplikaci od anonym - Chtěl bych něco říct k několika drobnostem, co...

 • 16. 11. 2020 8:29

  bez přezdívky

  Chtěl bych něco říct k několika drobnostem, co tu padly.

  1) "Dělám práci za prodejce". To se objevuje poměrně často. Podle mě by bylo moudřejší se zaměřit na to, co mi to přinese - proto to dělám (nebo nedělám, protože mi to za to nestojí). Tady je pár věcí nasnadě:
  - Nemusím se nudit ve frontě na pokladní. Jdu na samoobslužku, kde bývá méně lidí. Tam, kde to mají promyšlenější, mám dokonce sólo zónu pro self-scanning.
  - Můžu nakupovat rovnou do tašky, takže odpadá házení do vozíku, pak vykládání na pás, frenetické házení zpátky do vozíku a finální balení do tašky.
  - Vím celou dobu, kolik zaplatím. Někde přesně (Tesco), někde alespoň v základních cenách.
  - Tam, kde to mají promyšlenější, nemusím odebírat ze skeneru zboží, u kterého jsem si chtěl jen zjistit info - Tesco má nahoře ikonku, kterou se zapne mód price checker, který jen ukazuje info, ale zboží vloží až po stisku buttonu.
  - Bývá tu integrace s nákupním seznamem (editace na webu nebo v mobilní aplikaci, automatické+ma­nuální odskrtávání při nákupu).
  - Děti to baví a míň při nákupu ječí. :-)

  2) Bezpečnost. Ano, pokud někdo něco chce ukrást, ukradne to. Bafne to a vysprintuje vchodem a nikdo ho nebude mít šanci chytit. A skener si fakt nevezme. Bezpečnostní opatření v self-scanningu tu nejsou od absolutní bezpečnosti. Jsou tu od toho, aby se skenovalo pečlivě. Neviditelné ztráty, kdy není naskenovaných pár procent položek, mohou dosáhnout překvapivých výšin. A pak by tuhle šikovnou možnost nezbylo než zavřít. Namátkové kontroly jsou prostě nutné zlo. Někde to zkoušejí jinak - v Makru mají na konci váhu na vozík. A když všechno vypadá OK, rovnou zaplatíte a jdete domů. Zase nemají skenery...

  Resken vám samozřejmě padne buď náhodně, nebo pokud vaše chování vybočuje z toho, co je běžné. Ale nebyl bych paranoidní - pokud by prodejce opravdu sledoval vaši pozici, asi by se objevila navigace prodejnou. Ta samozřejmě možná je, jenom je to překvapivě nákladná akce, a určitě to nepatří mezi funkce, které by v self-scanningu měly být od prvního dne; později, až se služba zaběhne.

  Pokud při rychlém reskenu narazí obsluha na nenaskenované zboží, musí přeskenovat celý nákup od A do Z. To by mělo padnout pro ty, co netuší, co by se stalo. Žádná katastrofa, záleží ale velmi na tom, na jak milou osobu natrefíte. Zažil jsem úžasný přístup... i obludný, kdy jsem nevěděl, jestli mě pán vůbec registruje.

  Není to tak, že po plném reskenu následuje zákaz používání služby. Jen můžete čekat mírně vyšší pravděpodobnost reskenu příště. (Na druhou stranu po bezchybném částečném reskenu zase o něco nižší.) Zamezení přístupu je jen pro extrémní případy.

  3) Žonglování s QR kódy. Pokud je to hrozivě vychytralé, proč to jinde není? :-)