Společnost Wedos jako jeden z největších hostingů v České republice finišuje formální přesun do Lucemburska. Výkonný ředitel a akcionář Josef Grill říká, že je dlouhodobě rozladěný z tuzemského byrokratického a podnikatelského prostředí. Se státem měl mimo jiné konflikt ohledně pozemku na stavbu třetího datového centra.
Grill, který firmu postavil v Hluboké nad Vltavou, v rozhovoru pro Lupu uvádí, že společnost zůstane na českém trhu aktivní. Budoucnost ale vidí ve službě Wedos Global, do níž investuje značné prostředky a buduje mezinárodní anycastovou síť. Podle Grilla má firma cíl stát se něčím jako „evropským Cloudflarem“.
Jako hlavní důvod vašeho přesunu do Lucemburska jste označil byrokracii a přístup státu k podnikání. Co přesně máte na mysli?
Začíná to nesmysly typu, že vyplnění nějakých online formulářů není online, ale musíte si je stáhnout a poslat přes datovou schránku. To následně úředník přepíše a pošle vám zpět. Další nesmysly jsou, že když máte v počítači Linux, do některých systémů se ani nepřihlásíte. Mohl bych pokračovat zbytečnými statistickými formuláři nebo dotazníky pro některé úřady, případně kolik mám měsíčně dotazů od všech možných institucí, na což jako firma musíme reagovat. Nejde jen o policii, ale i další subjekty. Na to už potřebujeme prakticky člověka.
V Evropě je hodně věcí podobných, protože jsme propojení přes Evropskou unii, ale hodně věcí si děláme v Česku sami. Zbytečně. Jsme zbytečně komplikovaná země, kde se úspěch neodpouští. Jsme malá země, kde je pořád poměrně hodně korupce a pořád hodně závisti. Podnikatelé a firmy jsou to poslední v řetězci, komu chce někdo pomoci, nebo alespoň ulehčit podnikání. Nikdo si neuvědomuje, že bez podnikatelů a firem nebudeme mít nic. Ani platy politiků, ani peníze na důchody nebo školy a zdravotnictví.
Je mi smutno, že tady jedeme jen a pouze dotace a máme dotace na to, jak získat další dotace. Místo toho, abychom se soustředili na rozvoj, tak se soustředíme na tohle. Wedos nikdy neměl dotace a možná proto jsme tam, kde jsme. Nezdržovali jsme se tím.
V Česku se vše točí jen kolem peněz. Prý potřebujeme více peněz na školství, více peněz na zdravotnictví. Kdo to vymyslel? Podívejte se, jak to je. Ani jedno netrpí nedostatkem peněz. Je to o tom, jak se ty peníze použijí. Není to o sumách, ale o smysluplném využití.
Jak velkou roli ve vašem rozhodnutí sehrály tahanice se státem ohledně pozemku na stavbu vašeho třetího datového centra v Hluboké nad Vltavou?
Pozemek je jen třešnička na dortu. Je smutné a ponižující, když se musíte se státem soudit a stojí vás to více peněz, než kolik nakonec vyhrajete. Stojí to ale hlavně ohromné množství úsilí, které věnujete boji s úředním šimlem, a ne rozvoji firmy nebo rodině.
Uvedl jste, že Lucembursko nabízí předvídatelné a podporující podmínky pro podnikání. O jaké podmínky jde?
Všechny. Tam to není ode zdi ke zdi, zleva doprava. Tam je dlouhodobě předvídatelné prostředí, mají jasné strategie na roky. Půl roku dopředu víte, jaké daně budou příští rok, rok dopředu víte, co se bude měnit v kterých zákonech a zhruba jakým způsobem. Není tam vše růžové, ale já tomu říkám, že to je takový evropský Singapur. Možná by si naši politici měli sundat klapky z očí a přestat se samochválou (nebo osobními útoky, že za to může opozice) a měli by něco skutečně dělat. Jenže i na to je potřeba mít také nějaké reálné zkušenosti ze světa. Někteří nebyli dál než v Chorvatsku, a pokud byli někde v zahraničí, tak vládním speciálem a kolonou s majáky. Nemohou porovnat prostředí k životu, natož k podnikání.
Také jste uvedli, že lucemburská vláda podporuje technologické společnosti. Jak?
Už jen to, že si nás vyslechla většina jejich organizací a nechali si představit to, co děláme, je rozdíl. Tam mají kyberbezpečnost jako jeden ze tří hlavních pilířů státu a na tom chtějí stavět. V Lucembursku je každý den několik akcí ohledně kyberbezpečnosti. Od rána do večera. Stát to podporuje. V Česku to raději nebudu ani komentovat.
U nás jsme a dlouho budeme montovnou, respektive děláme vše proto, abychom jí zůstali navždy. Jenže pokud se vám zdraží energie a máte je prakticky nejdražší v Evropě, tak vám nedává smysl, abyste například provozoval z Česka virtuální servery, protože jinde, a to i v Evropě, to mohou udělat mnohem levněji.
V Lucembursku si nesmírně váží podnikatelů a firem, které něco přinášejí a mají inovativní nápady. Oni moc dobře vědí, že nezaměstnáme tolik lidí jako nějaká montovna, ale nakonec jim ve výsledku můžeme přinést mnohem více.
Budete v Česku nadále investovat do datacenter?
Veškeré naše síly věnujeme do rozvoje našeho Wedos Global, což je anycast infrastruktura po celém světě. Máme po světě několik tisíc serverů a ty máme jako anycast a můžeme je použít pro cokoliv. Tady už nedává smysl budovat jedno datacentrum tak, jak to bylo doposud. V Lucembursku nyní máme servery v jednom datacentru a míříme do několika dalších.
Budovat datacentrum v Česku? Drahé energie. Podpora pro montovny a naprosté nepochopení virtuálních a IT služeb. Ale co chcete od státu, kterému nevadilo, že dva roky nešel web justice.cz zhruba 30 procent času.
V mnoha zemích Evropy a většině světa jsou mnohem levnější energie. V mnoha zemích chápou přínos IT a význam do budoucna. Tady plácáme o tom, že by bylo v Česku dobré mít AI. Nicméně ne skutečné AI, ale udělat tady sídlo regulačního orgánu pro AI. Opět protipodnikatelský přístup. Ne tady podporovat IT a AI, ale naopak regulovat. Více úředníků je přeci více voličů.
A budete tedy v Česku nadále investovat?
Nyní striktně rozdělujeme naše aktivity na starý Wedos, kterým myslíme tu stávající českou část, a potom aktivity, které souvisejí s anycast sítí. Tam chceme globálně nabízet kyberochranu, anycast DNS, CDN, ochranu mailů a dat a další služby. V Česku určitě ponecháme to, co máme, a budeme zde mít část vývoje.
Budoucnost vidím jinde, což jasně vidíte z toho, že se v mém věku rozhoupu se s rodinou přestěhovat do země, kde lidem nerozumím ani slovo (ale oni umí anglicky, takže se domluvíme). To je krok, který hovoří za vše. Tady možná budeme 30 let vymýšlet, kudy povede dálnice, a potom okrademe další vlastníky pozemků a nakonec se budeme plácat po zádech, že jsme to dokázali. Jinde desítky let jezdí skutečné rychlovlaky. My o nich mluvíme desítky let, ale nakonec mají jezdit poloviční, nebo třetinovou rychlostí.
Obchodní aktivity a další plány směřujeme mimo Českou republiku. V noci se nechci budit s představou, že nám to někdo nakonec vyvlastní a dá nám za to jednotky procent ceny.
Takže mezinárodní expanze je teď pro vás klíčová?
Jsme taková evropská verze Cloudflare. Chceme být jedničkou v tomto regionu a samozřejmě chceme mít zákazníky i mimo Evropu, protože máme servery po celém světě. Aktuálně chráníme například vládní weby jednoho poměrně velkého státu. Nyní budeme spouštět řešení pro další stát. Proč to jinde jde a v Česku ne? Proč nás jinde zkusí a zakoupí a ve vlastní zemi jsme jen na obtíž?
Souvisí váš přesun také s daněmi?
Daně jsou v Lucembursku o malinko větší, řádově o necelá tři procenta. Odvody za zaměstnance jsou naopak o malinko nižší, ale z výrazně vyšších částek. Zásadní je předvídatelnost prostředí, jasné plány a vize. Kyberbezpečnost je jako jedna z vládních priorit. Oni tomu podřizují hodně.
Vy sám se tedy hodláte do Lucemburska přestěhovat?
Budu se tam stěhovat od března. Potom i s rodinou, řešíme tam i školu. Je mi z toho lidsky smutno, protože mám Česko nesmírně rád a pořád tvrdím, že se tady žije nejlépe na světě. Podnikatelské prostředí ale vidím mnohem zajímavější tam a budoucnost Wedosu vidím také tam. Nebudeme již firmou z východu, o které si ve světě myslí, že skáčeme na stromech. Zkusili jsme rok propagovat náš Wedos Global po světě jako česká firma. Bez úspěchu. Zkusili jsme to jako evropská firma a najednou máme výsledky.
Jaké jste měli v roce 2024 finanční výsledky?
Tržby v ČR nám vyrostly, zisk zatím nevíme (tržby v roce 2023 činily 194,5 milionu korun, zisk po zdanění 12 milionů – poznámka redakce). Ale berte to tak, že my primárně vše investujeme do rozvoje. Pro vaši představu loni jsme investovali desítky milionů korun do prezentací po výstavách po celém světě. K tomu jsme pořídili hardware za další desítky milionů korun. A například provoz infrastruktury po celém světě nás stojí několik milionů eur ročně.
To vše by byl náš zisk, ale my chceme naopak něco vybudovat a stát se významnou nadnárodní firmou. Tak k tomu přistupujeme. Náš zisk v Česku by se pohyboval ve vyšších desítkách milionů korun, ale nebyl bych šťastnější. Nemáme úvěry, investory, ale máme vize a plány. Chceme vybudovat firmu, která chce být ve svém oboru jedničkou minimálně v Evropě.
Tohle je plán, který se nám podaří realizovat, což mě udělá mnohem šťastnějším. Takže zatím to funguje tak, že hodně investujeme. Posíláme vyšší desítky milionů korun ročně do celého světa, ale ne jako rozmar, ale jako investici.