Hlavní navigace

Názor k článku Nemůžete naladit ČT :D a ČT art? Chyba nemusí být jen na vaší straně od Karlos68 - Nejsem na facebooku ale kvuli odpovědi na tohle...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 9. 2013 12:55

  Karlos68

  Nejsem na facebooku ale kvuli odpovědi na tohle se tam asi zaregistruji.To už je na mě moc.

  ČT Déčko Dobrý den, dovolujeme si upozornit, že v mnoha případech, kdy se divákům zatím nepodařilo nové programy naladit (http://czch.tv/Un32), není příčinou nedostupnost signálu, ale nepřipravený příjmový řetězec – týká se zejména rozvodů společných televizních antén (STA), ale nejen jich. Vzhledem k technickým parametrům a skutečnosti, že nové programy nemůžeme šířit vždy ze stejných vysílačů jako ČT1, ČT2, ČT24 a ČT sport, vyžaduje naladění ČT:D a ČT art u některých diváků více kroků, než jen nastavení v menu daného televizoru/set-top-boxu. Je vždy potřeba zjistit dostupný vysílač a jeho vysílací kanál (přehled na našem webu » http://czch.tv/9RmZ). Dále je nutné ověřit, že konkrétní příjmový řetězec umožňuje příjem daného signálu – roli může hrát v některých případech směrování antény a zejména u společných televizních antén (STA) také případné kanálové vložky a další zařízení, která mohou vyžadovat pro příjem daného vysílacího kanálu úpravu. Bližší doporučení rádi poskytneme individuálně v našem Diváckém centru (www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/kontakty/).

  Pro úplnost dodáváme podrobné vysvětlení. V naší vlastní síti 1 (multiplex veřejné služby) není volná kapacita pro nové programy. ČT art a ČT Déčko proto musíme šířit v doplňkovém pozemním vysílání. Pro něj jsme ovšem nuceni vzhledem k situaci v České republice prozatím využít dočasné řešení. Stejně jako v případě startu ČT24 či ČT sport musíme postupovat obezřetně s přihlédnutím k ekonomickým a technickým podmínkám. Zvážili jsme všechny možnosti a konzultovali jsme je s vedením Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Na základě jeho doporučení jsme využili možnost pronájmu části práv k regionálním kmitočtům různých regionálních sítí. Což je jediné, legislativně, technicky i ekonomicky dostupné řešení. Takto postavená virtuální síť (složená z jednotlivých regionálních subsítí) má plánované pokrytí 95 % a je realizovatelná v horizontu zhruba dvou let. Do té doby budeme zachovávat v potřebném rozsahu dětské vysílání i na ostatních programech ČT. Například Večerníček bude i nadále na ČT2. Tím plně respektujeme znění zákona. Skutečná realizace je závislá na jednotlivých regionálních provozovatelích, zda a v jakém časovém horizontu získají individuální oprávnění, což nebývá vzhledem k současné snaze vytvořit v EU urychleně digitální dividendu 2 a časté potřebě mezinárodní koordinace jednoduchý proces. Není jisté, zda je správné označovat terestrické vysílání za běžnou cestu. V mnoha zemích Evropy tomu tak není a z pohledu odpovědného využívání peněz od poplatníků TV poplatku je dokrývání terestrického vysílání až do úrovně 100 % extrémně neefektivní způsob distribuce. Alternativní možnosti příjmu jsou v celé Evropě považovány za zcela adekvátní řešení, zejména v různých krizových a přechodových situacích. Těm, kteří nebudou mít signál sítě 1a dostupný, můžeme slíbit, že uděláme vše, abychom v onom horizontu dvou let dosáhli co největšího pokrytí obyvatel v souladu s plánovaným pokrytím 95 %. Bude to ale vždy záviset na dostupnosti potřebných kmitočtů a je jasné, že finální řešení přinese až ukončení procesu mezinárodní kmitočtové koordinace. Pak bude zřejmě ČR čekat nový proces přechodu na jiné standardy terestrického vysílání. Do té doby situace ideální nebude. Fyzikální vlastnosti šíření televizního vysílání a dostupnost kmitočtů jsou mimo kompetenci a možnosti České televize.

  Závěrem připomínáme, že existuje alternativa příjmu v podobě našeho satelitního vysílání na pozici 23,5°E z družice Astra 3B (http://czch.tv/64d1), které je dostupné prakticky kdekoliv – programy ČT lze přijímat bez měsíčních paušálů/servisních poplatků (http://czch.tv/u2r5). Dále je k dispozici naše on-line vysílání a videoarchiv iVysílání (www.ivysilani.cz), kde lze sledovat vybrané pořady ČT art. A je tu také speciální dětský web www.decko.cz nabízející ke zhlédnutí mnoho pořadů vysílaných na ČT:D a navíc řadu her a dalšího pro děti zajímavého a bezpečného obsahu.