Hlavní navigace

Názor k článku Neomezená data jsou tady. T-Mobile začne nové tarify prodávat od září od anonym - 1) Nerozumím, proč se v posledních letech klade...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 26. 8. 2019 16:33

  bez přezdívky

  1) Nerozumím, proč se v posledních letech klade takový důraz na data (potud ještě v pořádku), zatímco ceny volání zůstávají (z pohledu operátorů) stranou. Také mě překvapuje, že operátoři většinou přicházejí pouze s nabídkami "více služeb za více peněz", případně "více služeb za stejně peněz", ale už nikoli "méně služeb za méně peněz".

  Příklad: Z článku a infografiky vyplývá, že nejnižší objem dat k paušálu stojí sedminu neomezených dat.
  Proč tedy operátoři stejně tak nenabídnou sedminu minut (z neomezeného volání) za sedminu ceny (neomezeného volání)?

  Měsíc má 43.200 minut. Za to se platí (ceníkově) cca 400 Kč. Nevím, zda někdo dokáže "prokecat" celý měsíc non-stop, minimálně asi někdy spí. Mně by bohatě stačily 3 % uvedených minut. Proč není na trhu např. 1.000 minut za 12 korun? Nebo i kdybychom zůstali u té sedminy, tak za 60 korun. (Jasně, rozumím, některé náklady jsou fixní bez ohledu na dobu volání, ale snad chápete.) Zcela zjednodušeně, proč stejné cenové poměry (základ x neomezeně) jako u dat nefungují i u hovorů?

  2) Pokud si pamatuji, operátoři opakovaně argumentovali, že drahé služby (resp. nezlevňování) jsou způsobeny investicemi do nových sítí atd. Zaprvé, pro volání stačí staré dobré GSM - co se tam parametricky změnilo za posledních 10 let? Jsou "volající" pro operátory oproti "datařům" na druhé koleji? Zadruhé, pokud je to pro operátory ekonomicky nevýhodné, proč do těch sítí investují? Nebo pokud je to pro ně výhodné, co to je za povídačky?