Hlavní navigace

Názor k článku Národní knihovna zpřístupnila část archivu českého Internetu

 • 7. 12. 2005 19:22

  MS (neregistrovaný)

  Jsem jeden z těch "kontaktovaných subjektů", které na nabídku Národní knihovny neodpověděly. Pokusím se nastínit, proč.

  Když jsem pro tehdy vznikající projekt Glosy.info žádal o přidělení ISSN, zaškrtl jsem souhlas s archivací média v digitálním archivu.

  O několik týdnů později jsem obdržel e-mail, z nějž jsem vyrozuměl, že bych měl vytisknout smlouvu, vyplnit, podepsat a odnést na poštu a přidat do stránek metadata Dublin Core. Mám tedy obětovat svůj čas vyřizováním smlouvy a přidat na stránku cca 3 GB necachovatelných dat ročně (počítáno pro menší projekt se 100 000 PV měsíčně, velikost metadat 2,5 kB) výměnou za účast na "projektu, který nebudeme potřebovat dnes a možná ani za deset let, ale jehož výsledky snad ocení další generace" (jak jej popisuje ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek)?

  Jinak řečeno: Nechápu, na co je webarchiv.cz dobrý. Na rešerše určitě ne, používají se zavedené akademické archivy (JSTOR, Proquest..) nebo pro laické hledání Google a pod. Návštěvnost nám také nepřinese. A jestli je určen pro další generace, ušetřím si tedy námahu, kterou bych nyní musel vynaložit, protože než další generace doroste, legislativa určitě umožní archivovat elektronické zdroje bez smlouvy s vydavateli.