Hlavní navigace

Názor k článku Nové elektronické občanské průkazy: budou přínosem, nebo noční můrou? od Jean - Asi si neuvědomujete princip podobných systémů. Opakuji, že ten...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 8. 2010 10:30

    Jean (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
    Asi si neuvědomujete princip podobných systémů.

    Opakuji, že ten elektronický průkaz nemusí mít na chipu žádné údaje krom těch identifikačních tj. složitý kód prokazující Vaši identitu. Z karty tedy nic nevytáhnete. Není tam NIC ! To "něco" je až v tom informačním systému do kterého se zalogujete. A ten systém má ve správě někdo jiný. Policie má ve své správě svůj policejní systém, kde vede o Vás některé údaje. Sociálka má zase jiný systém, kde o Vás vede jiné údaje. To samé třeba pošta. Vy si můžete klidně založit svůj systém. Třeba informační systém zahrádkářů a tam budete mít údaje svých členů, které Vám oni svěří. Pokud Vám to tvůrce karet a legislativa umožní, klidně se můžete člen Vašeho kroužku zalogovat pomocí stejné karty a Vy pak nahlédnete do jeho údajů, které jste do systému sám vložil. Vám to ušetří práci. Nemusíte hledat jeho jméno v databázi a pak ověřovat údaje na kartě. On prostě jen přiloží kartu ke čtečce, údaje naskočí okamžitě a vy si zkontrolujete třeba jen fotku na kartě. Je poněkud nelogické zamezovat např. policii aby se dostala ke svým vlastním údajům o Vás. Nemyslíte ?

    PIN je použitelný jen v případech, kdy se přistupuje k citlivým údajům bez přítomnosti osob s autorizovaným přístupem do systému. Představte si třeba samoobslužný kiosek Czech point, kde si můžete po vhození dvacky vytisknout ověřený doklad z datové schránky. Není tam obsluha a kartu Vám může někdo ukrást. Váš doklad z datové schránky pak může zloděj zneužít. Zde je pak na místě PIN.