Hlavní navigace

Názor k článku Nové elektronické občanské průkazy: budou přínosem, nebo noční můrou? od Jean - Určitě nebude. O utajení dat v jakémkoliv systému...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 8. 2010 13:58

    Jean (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
    Určitě nebude. O utajení dat v jakémkoliv systému rozhoduje zhotovitel. Pokud si tedy provozovatel (gestor) příslušného systému prosadí, že bude shromažďovat ta a ta data, pak za ně bude odpovědný. Pak bude také v součinnosti s ÚOOÚ rozhodovat o tom s kým je bude a za jakých podmínek sdílet. A právě na dodržování těch sjednaných pravidel bude ÚOOÚ dohlížet.

    Technicky se dá zabránit přístupu k datům šifrováním a organizací předávání šifrovacích klíčů. Pochopitelně, že za jistých podmínek dají rozšifrovat i zašifrovaná data ale to riziko existuje na více uzlech např. routery atp. Při použití současného moderního šifrování je prolomení klíče pro smrtelníka takřka nemožné. Rozhodující je slovo "takřka". Úsilí vydané na prolomení klíče je neadekvátní obsahu jež lze získat i jinak a mnohem snáze. Třeba "ukradením" dat ze systémů v nezašifrovaném stavu.