Hlavní navigace

Názor k článku Nové elektronické občanské průkazy: budou přínosem, nebo noční můrou? od Jean - No není to až tak přesné :-) On...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 9. 2010 9:20

    Jean (neregistrovaný) ---.army.cz
    No není to až tak přesné :-) On se ten systém nevymyslel bezprostředně před jeho aplikací. Tento systém není ničím novým a funguje jinde již pěkně dlouho. Přesnější je tedy tvrzení, že se zde vyskytl právní subjekt (firma), který měl v podstatě hotové rámcové řešení na něco tak banálního jako je opencard. Můžeme pochopitelně použití chipových karet nazvat jakkoliv. Jde o firmu, která se aplikací těchto řešení zabývá a podařilo se jí dostat se nějak do příslušných dveří. Takových firem je v této zemi mnoho.

    Za těmi dveřmi to má chodit správně tak, že subjekt (v tomto případě Praha) potřebuje optimalizovat činnost (např. v dopravě) a hledá vhodný projekt. Vypracuje svou představu a nechá si představit několik řešení. Spočítá náklady a časové výhledy návratnosti investice a ve finále očekávanou ziskovost. Pak se vyhlásí tendr a vyhraje ten nejlepší tj. nejkvalitnější a nejlevnější dodavatel. Dělá se to obvykle na dvakrát. Zvlášť na studii a zvlášť na realizaci projektu.

    Za těmi dveřmi to ale v praxi chodí jinak. Pan X z příslušné firmy se důvěrně zná (účelově se seznámí) s panem Y z cílového subjektu Y - budoucí zadavatel tendru. Zajdou spolu na neformální večeři. Zahrají si golf. Zajedou spolu s rodinkami na dovolenou, kterou hradí firma ze které je pan X a celkově se tak nějak sblíží. Mezi řečí se pan X zmíní o tom jak by se produkt jeho firmy skvěle hodil do resortu pana Y. Navíc naznačí, že když bude kamarádství pokračovat tak bude hodně golfů a hodně gratis dovolených u moře. A když to půjde ještě lépe tak je tu něco jako zisk, který má pan X z uzavřeného businessu a z toho zisku by mohla část kápnout na stůl i panu Y. Pokud se za jednoduchý projektík vydá na úvodu např. 20 mega (studie) pak se k panu Y může vybrat ještě pár jeho kolegů a k moři se vyrazí v trošku větší bandě. A kapat na stůl je stále z čeho. Přichází schvalování projektu a zde je problém. Jsou to pravidla. On ten kdo vyhrál tendr na studii za 20 mega ještě nemusí být tím kdo bude implementovat projekt. No ale co .. už to jednou klaplo s tendrem na studii a klapne to i teď. Vše se dělá tak, že se hodí na stůl typový projekt tzn. popis toho co firma X dělá a čím se charakterizuje a podle toho se pak postaví specifikace poptávky. Požadovaná firma musí mít ISO 12345 a současně ISO 23456, musí mít chráněnou dílnu tzn. zamstnávat X invalidů a musí mít ve firmě 50% blonďáků se zelenýma očima. No a pak se vypíše X parametrů z rámcového projektu na stole. Vše se podpoří ještě studií, která doporučí použití takových technologií, které řeší v ČR jen firma zpracovávající studii. Malá domů. K čemu by pak byla studie za 20 mega, kdybychom ji nerespektovali ? Vyhozených 20 mega = problém. Kdo splní podmínky vstupu do tendru ? Odpovězte si sám ;) No a tak firma X vyhraje zcela dle pravidel (alespoň té jejich viditelné části) a pan X dostane svou provizi. Panu Y a jeho kolegům kápne něco na stůl a všichni jsou spokojení :-) Nikdo se moc nepozastavuje nad tím jak např. naprosto triviální a v podstatě rámcová studie může stát 20 mega. Nikdo se nepozastaví nad tím jak může implementace stát tolik. Já se nad tím pozastavím. Vím dobře kolik to v reálu skutečně stojí.