Hlavní navigace

Názor k článku Nové paradigma se rýsuje od David Nebesky - Dovolím si reagovat jen na jednu větu z...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 9. 2000 10:42

  David Nebesky (neregistrovaný)
  Dovolím si reagovat jen na jednu větu z článku. Píšete: "Dovedu si ale představit, že jakmile se začnou kvalitní aplikace objevovat ve stále více specializacích, nastane po určitém čase fáze jejich propojování."

  To si samozřejmě také dovedu představit. Ale otázka zní: je toto cesta k vytvoření univerzálního klienta? Jsem přesvědčen, že nikoli.

  Při tvorbě univerzálního klienta se můžeme poučit z fungování speciálních klientů, ale to je asi vše. K získání univerzálního nástroje nelze rozhodně použít jednoduché slučování funkčností speciálních nástrojů. To bych mohl přidávat další a další funkčnosti (specializace) až do Aleluja a pořád bych neměl v ruce nic, co by se alespoň vzdáleně blížilo univerzálnímu nástroji.

  Mohl bych samozřejmě jít i jinou cestou a místo přidávání specializací ubírat specializovanost. Tak bych se sice teoreticky mohl dobrat univerzálnosti, ale prakticky je to asi neřešitelné.

  Myslím, že chceme-li vytvořit univerzálního klienta, musíme ho jako takového koncipovat již od počátku. Pokud bychom si chtěli práci zjednodušit nějakým počátečním omezením, bylo by asi lepší omezit zpočátku komunitu uživatelů - například použitým jazykem. To je však velmi nepopulární krok, každý - právem - chce, aby jeho výtvor používala celá globální komunita. Tak nevím...

  BTW: Označení "klient", byť ho tady sám používám, není na místě. Každý klient by měl přece plnit i roli serveru, nemůžeme někoho nechat sosat ze systému, aniž by sám něco poskytl ostatním.