Hlavní navigace

Nový systém pro Stephena Hawkinga uvolní Intel jako open source

Autor: Intel
David Slížek

Ochrnutý vědec Stephen Hawking získal po dvaceti letech nový komunikační systém. Mohl by pomoci i dalším lidem postiženým neurodegenerativními nemocemi.

Doba čtení: 2 minuty

Britský teoretický fyzik Stephen Hawking se světem už dvacet let komunikuje jen prostřednictvím speciálního počítače. Může za to nemoc, amyotrofická laterální skleróza, která napadá nervovou soustavu a postupem času člověka zcela paralyzuje.

Hawking počítač ovládá pomocí infračervené kamery, která snímá pohyb jeho tváře. Dokáže tak psát e-maily nebo své přednášky, surfovat po internetu, používat Skype či mluvit – samozřejmě prostřednictvím generátoru syntentického hlasu.


Autor: Intel

Není to ale tak jednoduché, jak to vypadá. I napsání jednoduché věty mu trvá třeba i desítky minut. V zajímavém a podrobném článku časopisu Wired popisuje jeden z techniků Intelu, jak se skupinou dalších lidí přišel Hawkingovi vysvětlit, co mají s jeho systémem v plánu. Po asi 20 minutách, kdy popisoval, co chtějí vyzkoušet, Hawking najednou promluvil.

„Přivítal nás a řekl, že je rád, že jsme přišli,“ popisuje Pete Denman. „Aniž jsme to věděli, celou tu dobu psal. Sepsání přivítání o 30 slovech mu zabralo 20 minut. Všechny nás to uzemnilo. Uvědomili jsme si, že budeme muset překonat mnohem větší překážky, než jsme si mysleli.“

Napsat větu bez psaní

Skupině z Intel Labs trvalo tři roky, než přišla s novým řešením, které by Hawkingovi vyhovovalo. Cestou museli opustit řadu nápadů, které nefungovaly – třeba nový systém napovídání slov při psaní. 72letý vědec se s ním po letech, kdy byl zvyklý na starý systém, prostě nedokázal naučit. 

Součástí systému ACAT (Assistive Context Aware Toolkit – Asistenční nástrojová sada vnímající kontext) tak nakonec je například algoritmus britského startupu SwiftKey, známého svými alternativními klávesnicemi ve smartphonech.

SwiftKey se učí z textů, které uživatel napíše, a poté je schopen odhadovat slova už po zadání několika prvních písmen. Ve výsledku dokáže předpovědět i celé několikaslovné výrazy nebo věty. Podle zástupců Intelu tak dnes Hawking může psát přibližně dvakrát rychleji než dříve. 

Interka19

ACAT Hawkingovi nabízí soustavu nabídek s často používanými příkazy – například pro mluvení, poslání e-mailu a podobně. „Například při vyhledávání na internetu musel Hawking dříve dělat poměrně pracné úkony – opustit komunikační okno, najet myší na prohlížeč, znovu najet myší do řádku pro vyhledávání a do něho zadat text. Nový systém všechny tyto kroky automatizuje,“ popisuje Intel v tiskové zprávě.

Firma slíbila, že systém zpřístupní jako opensource zdarma i dalším vývojářům, kteří na jejím základě budou moci stavět své vlastní systémy.

Našli jste v článku chybu?