Hlavní navigace

Názor k článku Nový zákon o službách vytvářejících důvěru přináší první nejasnosti od Jiří Peterka - Certifikační podpisy jsou specialitou produktů spol. Adobe, určené...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 10. 2016 15:41

    Jiří Peterka

    Certifikační podpisy jsou specialitou produktů spol. Adobe, určené k podepisování formulářů (s možností následného vyplnění položek formuláře, bez porušení integrity). Dnes lze stejného efektu dosáhnout i pomocí "obvyklých" (v terminologii Adobe: schvalovacích) podpisů (můžete stanovit, že některé části formuláře lze vyplnit a neporuší to integritu podepsaného dokumentu).
    Ani eIDAS, ani původní zákon č. 227/2000 Sb. o el. podpisu certifikační podpisy neznají. Podle (dnes již staršího) vyjádření MV ČR lze certifikační podpis považovat za (platný) zaručený el. podpis (resp. vyšší formu), jen dokud není provedena žádná změna (dokud ve formuláři není nic vyplněno).

    Ohledně formátů: používání referenční formátů je požadováno po orgánech veřejné moci. Ostatním jsou jen doporučované .... Ale je vhodné je používat, ve vlastním zájmu. Také proto, že chrání proti změně více údajů než starší formáty (například i certifikáty, o které se podpis opírá).